Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Chemie pro proces RA-4




Díky relativně novému procesu s názvem RA-4, lze již celkem bez problémů doma dělat barevné foto, a to s několikanásobně nižšími náklady, a několikanásobně kvalitněji, než z minilabu. Díky tomu, že tento proces je stejně jako černobílý dvoulázňový, a lze jej aplikovat při speciálním osvětlení, není již pro amatéry nedostupný, jako starý proces EP-2.(nebo nejkvalitnější proces Cibachrome) Některé firmy již vyrábí i barevnou chemii pro miskové zpracování při pokojové teplotě (Tetenal). Na této stránce najdete zjednodušený návod jak zacházet s barevnou chemií (Agfa, tetenal), a kde tuto chemii sehnat.




Barevná chemie RA-4


Díky rozmachu tohoto odvětví fotografie i mezi amatéry, a otevření naší země světu, lze již konečně sehnat potřebnou chemii na barevné fotografie. I když stále mnozí prodejci ve specializovaných prodejnách odmítají toto zboží vést, protože mají strach, že by chemii neprodali. Osobně jsem dodnes nenarazil na prodejnu, kde bych mohl barevnou chemii koupit. Naštěstí díky internetu toto již není problém. Nejčastěji lze sehnat různé amatérské, či profesionální kity různých objemů a cen. Pro amatéry dodává speciální kit firma Tetenal, s označením Tetenal PK RA-4, který se dodává v sadě pro 1 litr, pro 2,5 litru a pro 5 litrů. Lze objednat i větší balení pro profesionální použití na strojní zpracování. Výše uvedené amatérské kity jsou určené pro miskové zpracování při teplotě 16 - 26oC, a lze je objednat u firmy EWI na internetu. Uvedené rozmezí teplot jsou možnosti teplot pro zpracování, nikoliv tolerance při samotném zpracování. Po nastavení na požadovanou teplotu, je tuto nutné při celém procesu přesne dodržovat s tolerancí nejlépe ± 0.5oC. Vydatnost chemie je cca 1 litr na 1m2 fotopapíru. Vzhledem k tomu, že barevná vývojka je velice náchylná na oxidaci vzdušným kyslíkem, je lepší i s tímto kitem pracovat v procesoru s úzkými sloty, v případě práce v miskách je třeba nechat v misce na hladině nechat plavat desku polystyrénu, kterou při vyvolávání odklopíme. Tato deska zabrání oxidaci chemie.
Další výbornou chemií je kit Agfa Hobby set RA-4. Tato chemie je dodávána v setu na 10 litrů, a zpracovatelské podmínky jsou při teplotě 37oC. Tato chemie je bezzápachová, a hodí se výborně do výše uvedeného procesoru, kde díky úzkým slotům nedochází u chemie k rychlé oxidaci, a nutnosti předčasné regenerace. Bez regenerace vystačí Agfa hobby set na cca 10m2, při plné regeneraci až na 90m2 fotopapíru. Jako vhodnou volbu vřele doporučuji právě tuto chemii, která je ve spojení s doma postaveným procesorem, ideální volbou, a to i cenově. Agfa hobby set lze objednat po internetu ve photoshopu časopisu Photolife, kde v čísle 10 je i kompletně popsán postup při zpracování jednotlivých chemikálií tohoto setu.


Práce s chemií


Chemii koupíme většinou jako tekuté koncentráty a samozřejmě s návodem na poměry míchání. Je nutné upozornit, že pro míchání je nutné použít zásadně destilovanou vodu. Nestačí obyčejná voda z vodovodu a převařená, jak se to praktikovalo v černobílém procesu. Také po odlití potřebného množství koncentrátu z kanystříků je potřeba zajistit, aby v kanystru nebyl vzduch, a to buď vyplněním skleněnými kuličkami, které se pro tyto účely prodávají, nebo zmáčknutím plastového kanystru před zašroubováním, popřípadě přelitím koncentrátů do menších vzduchotěsných lahví. Koncentráty je nutné uskladnit ve tmě a chladu.
Namíchanou a použitou chemii je nejvhodnější vypotřebovat a vylít, protože její další skladování sice možné je, ale je nutné často regenerovat přilíváním regenerátoru, který se také míchá z koncentrátu.
Pokud mluvím o regeneraci, tak tato se provádí i při samotné práci s chemií, a zvyšuje se tím její vydatnost - myslím tím množství zpracovaného papíru na určitý objem chemie. Zpravidla je vhodné regenerovat vždy po zpracování cca 3/4 - 1 m2 papíru. Návod na namíchání regenerátoru najdete také u chemie, a většinou se používá koncentrátu pro vývojku, či ustalovač (pokud se dodaná chemie skládá jen ze dvou složek), případně z několika koncentrátů, (u vícesložkové dodávky chemie - Agfa).
Pro míchání chemie je vhodné si pořídit v prodejně s chemickým sklem odměrné válce (stačí plastové) a mít zvlášť pro vývojku a zvlášť pro ustalovač.
V případě použití procesoru, se mě někteří dotazují, jak na teplotu, když u chemie Agfa je u vývojky požadovaná teploa 37o C a u ustalovače 30o C. Samozřejmě nastavíme procesor na teplotu 37o C. Ustalovači to vůbec nevadí, a papírům to také neuškodí. Nicméně snížit teplotu u vývojky by dopadlo katastrofálně. Rozhodně doporučuji námi zveřejněný termostat a časovač do procesoru použít, protože na přesnosti teploty dosti závisí výsledek. Je doporučené maximální kolísání teploty ± 0.5oC. Námi uveřejněný návod na termostat udržuje teplotu s přesností na 0.2oC. Taktéž je nanejvýš vhodné a žádoucí dodržet časy vyvolávání. U ustalování to již není tak kritické, ale vhodné to je zde též.


Návod na domácí výrobu barevné chemie RA-4

Protože jsem dostal několik dotazů, zda je doma možné vyrobit barevnou chemii, a zda to vyjde levněji, rozhodl jsem se uvést podrobnosti. Takže domácí výroba chemie možná je, a vyjde podstatně levněji, než kupovaná. Bohužel je ale problém se sháněním některých komponent, jako například vyvolávací látky CD3 a některých dalších. Vzhledem k tomu, že naše specifická česká tržní ekonomika zavinila to, že kde včera byla firma prodávající něco užitečného, je dnes butik, nebo tržnice, nejsem schopen říci, kde jednotlivé chemikálie sehnat. Osobně se o tuto problematiku už nezajímám, protože přecházím na proces R3000. Takže přeji mnoho úspěchů případným zájemcům ve shánění.


Barvotvorná vývojka
Glycerol 50 ml
Hydroxylamin sulfát (S55) 1 g
Uhličitan draselný 12,5 g
Vyvolávací látka CD-3 4,5 g
Bromid draselný 20% roztok 2 ml
Destilovaná voda do 1 litru


Zastavovací lázeň
Kyselina octová ledová (99%) 50 ml
Octan sodný krystalický 5 g
Destilovaná voda do 1 litru


Bělicí ustalovač
Složka A
Thiosíran sodný krystalický 117 g
Chlorid amonný 30 g
Destilovaná voda 250 ml
Složka B
Chelatonát železitosodný 40 g
Chelaton III 1 g
Destilovaná voda 300 ml
Složka C
Jodid draselný 1 g
Siořečtan sodný bezvodý 2 g
Thiokyanatan draselný 10 g
Destilovaná voda 300 ml
B se vlije do C, do této směsi za stálého míchání A, a doplníme destilovanou vodou na 1 litr.