Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Bleskové synchronizátory




Mnohdy při fotografování s bleskem vyvstane potřeba přisvětlit dalším bleskem z jiného úhlu, a nebo odbourat stíny. K tomuto účelu se prodávají buď propojovací rozbočovací kabely, které jsou neúměrně drahé, nebo světelné synchronizátory, které odpálí další blesk, nebo blesky zábleskem hlavního blesku na fotoaparátu. Avšak i tyto synchronizátory jsou dosti drahé. Proto Vám nabízím čtyři návody na různé takovéto synchronizátory.

Pozor při používání synchronizátorů s vestavěným bleskem u AF zrcadlovek a digitálních fotoaparátů, které před expozicí vysílají okem nepostřehnutelné monitorovací předzáblesky. Synchronizátory zareagují již na tyto předzáblesky a v okamžiku expozice je již po všem. Takže nejdříve v menu fotoaparátu vypněte předzáblesky, pokud to je možné. Pokud to možné není. nelze synchronizátory použít.




Akustický synchronizátor



Toto zařízení je trochu odlišné od běžných světelných synchronizátorů, a to tím, že blesk odpálí zvukem. Takováto zařízení se používají k fotografování extrémně rychlých dějů, které jsou provázeny zvukem. Při některých pokusech se používají ne k odpálení blesku, ale propojením s fotoaparátem kabelem dálkové spouště ke spuštění fotoaparátu (například vyfotografování výstřelu zbraně a podobně). Při odpalování blesku se postupuje tak, že se fotí v úplné tmě s otevřenou závěrkou na "B" a při zvuku, vyvolaném fotografovaným dějem, spustí blesk a dojde k naexponování záběru (například dopad předmětu do sklenice s vodou).
Následující zařízení se zkládá z mikrofonu, který snímá zvuk, citlivost se nastavuje potenciometrem. Zvuk zesílí operační zesilovač, a následný tranzistor aktivuje triak, který je napojen na synchronizační kontakty blesku. Místo uvedenégo operačního zesilovače lze použít obdobný typ například náš MAA 748, místo uvedeného tranzistoru lze použít například tranzistory řady KC 5..


Světelné synchronizátory



Tyto je nutné rozdělit na dvě třídy, a to jednu pro blesky s vysokým napětím na synchronizačních kontaktech, a na blesky s malým napětím na kontaktech. Velké napětí, přes 100V mají na kontaktech starší plně manuální blesky, pro které jsou určené následující dva návody, které jsou tak jednoduché, že je nebudu blíže popisovat. Tyto nemají vlastní napájení, protože jsou napájeny ze synchronizačních kontaktů připojeného blesku. Fotodiody 1PP75 lze nahradit typem BPW-34.





Jako třetí návod je synchronizátor určený pro blesky s malým napětím na kontaktech (řádově jednotky voltů), a to jsou všechny moderní blesky, a to jak tyristorové, tak systémové AF blesky. Následující návod je také velmi jednoduchý, a je opět napájený z kontaktů blesku.