Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Technika barevné fotokomory




Takže pokud jste se rozhodli přeměnit svou koupelnu, či předsíň na barevnou fotokomoru, čtěte následující řádky o potřebné technice, bez které se určitě neobejdete.




Zvětšovací přístroj


Základem pro domácí výrobu fotografií je kvalitní zvětšovací přístroj s barevnou hlavou. Velice dobré zvětšováky vyrábí česká Meopta. Jedná se o typ Axomat 5 Color, který je stavěný na kinofilm 135, a je vybaven barevnou hlavou Color3, nebo Color4 (poslední model). Rozdíl je jenom v tom, že Color3 má napájecí zdroj zvlášť, Color4 ho má zabudovaný, a využívá odlišný zdroj světla.
Tento zvětšovák je velmi kvalitní, a cenově dostupný i amatérům. Jeho nevýhoda je pouze v tom, že při změně barevných filtrací se automaticky neupravuje jas, jako u několikanásobně dražších přístrojů. Ovšem při tak rapidním rozdílu ceny tento handicap každý rád stráví.

Nyní si vysvětlíme, jak taková barevná hlava na zvětšováku funguje. Jak můžete vidět na obrázku, je zde žárovka, a to halogenová, která má bělejší světlo, než obyčejná. Z této jde světlo, které je usměrněno parabolou za žárovkou do kužele přes tři filtry, které se mechanizmem převodů vsouvají do tohoto světelného kužele buď zčásti, nebo úplně, a tím ovlivňují barevné složení světla. Filtry jsou označeny jako C, M, Y, neboli Cyan (azurový), Magenta (purpurový) a Yellow (žlutý). Vzhledem k tomu, že filtry nejsou vždy do světelného kužele vsunuty celé (podle požadované intenzity barevné filtrace), byl by světelný kužel obarven jen z jedné strany. Proto jde takto jednostranně obarvený světelný kužel do "Míchací komory", kde se světlo různých barev odrazy promíchá, a odtud jde přes mléčné sklo na negativ, a dále projde objektivem na fotopapír.
Nové barevné hlavy mají ještě jeden filtr, a to neutrální šedý, který se používá pro snížení jasu. Dále jsou na hlavě dvě páčky po stranách. Jedna vyřadí všechny tři filtry, a po jejím navrácení se filtry vrátí do původně nastavených poloh. Druhá páčka vyřazuje šedý filtr.


Osvětlení fotokomory pro barevný proces


Do barevné fotokomory nepochybně patří i ochranné osvětlení, a to takové, na které nejsou fotopapíry citlivé. Mnozí z nás dobře znají klasické červené, či zelené osvětlení v komoře. Toto bylo hojně využíváno v době černobílé fotografie, ovšem v barevném procesu jsou tato světla prakticky nepoužitelná. Další nevýhoda červeného osvětlení je v tom, že lidský zrak při tomto světle velice špatně rozlišuje odstíny šedé, což je v černobílé fotografii dost velký handicap, a to hlavně při práci s multigradačními papíry při využití multigradačních filtrů. Z toho důvodu se dnes hodně využívá vlastností LE diod, které jsou koherentním zdrojem světla (jedné vlnové délky). Barevné, ale i černobílé papíry jsou nejméně citlivé na světlo vlnové délky 592 (590) nm. Proto se vyrábí osvětlení do fotokomory ze světelných diod (LED), které vydávají světlo této délky, a jsou proto vhodné i pro zpracování barevné fotografie. Tato světla opět vyrábí několik výrobců, avšak jsou dosti drahá. Proto návod na zhotovení tohoto speciálního osvětlení do barevné komory najdete jako součást automatického rámu Zde.


V čem vyvolávat papíry


Teď přichází starost o to, do čeho nalít barevnou chemii. Z černobílého procesu jistě známe klasické novodurové misky různých rozměrů. Na místo těchto misek je však vhodné použít procesor, který udržuje přesně stanovenou teplotu, hlídá čas procesu a značně zjednoduší práci. Dalším "pro" je u takového procesoru silně snížená možnost oxidace barvotvorné vývojky, která je na toto velmi choulostivá, a snižuje se u ní oxidací životnost. Vhodný návod na takový procesor byl uveřejněn v časopise Photolife č.17 na straně 86, jehož autorem je Petr Dzik. Tyto procesory jsem už postavil dva, a mohu jen doporučit. V sekci Návody najdete schémata elektronického udržování teploty do tohoto procesoru, a časovače (které v původním návodu na procesor chybí). Návod je Zde.