Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Úprava podsvětlení stanice Elix 77S na LEDkové

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Jelikož mi na jinak výborné stanici vadilo žárovkové podsvětlení, které zbytečně zvyšuje spotřebu proudu, a dost ohřívá přední plastový panel, rozhodl jsem se je předělat na podsvětlení LED diodami, a to bez jakéhokoliv zásahu do desky plošných spojů, či osazených součástek, nebo tahání jakýhkoliv dalších drátů podél desky plošných spojů. Díky tomu byla jediná možnost místo každé žárovky osadit LED diodu s předřadným odporem. Jelikož ale žárovky zapadají do otvorů v akrylátovém rozptylovém plastu, vyvstala nutnost použít něco, co by nebylo větší, než původní miniaturní žárovky.

Z toho důvodu padla pochopitelně volba na SMD součástky. Použil jsem SMD LEDky zlaté barvy velikosti 1206 (to jsou ty největší), a stejně tak odpory. Jako vhodný proud se mi jevil do cca 15mA na jednu LED, protože pokles jasu při snížení proudu z 20 na 15 mA není ještě téměř postřehnutelný. Pro podsvětlení musíme vyrobit dva druhy kompletů LED+odpor. 5 kusů LED, k nimž podle horního obrázku připájíme kolmo na obě strany odpory 300 Ohmů, čímž získáme sériové zapojení LEDky a odporu 600R. Dva odpory jsou voleny kvůli malé zatížitelnosti SMD odporů. Tyto komplety budou připájeny na desku přímo na plošky, ve kterých byly zapájeny původní žárovky, tam, kde byly žárovky nastojato. K displeji musíme vyrobit dva komplety (podle spodního obrázku), kde budou odpory připájeny vedle LEDky, opět na obě strany, a z obou konců kompletu vyvedeme drátky, které zapájíme do původních otvorů po žárovkách vedle displeje. Pochopitelně je před tím potřeba zjistit polarizaci vývodů na žárovky a dodržet ji při zapájení LEDkových kompletů. Polarizaci není třeba zjišťovat voltmetrem, stačí se podívat na spodní stranu desky plošných spojů, kde je lehce identifikovatelná zem u všech přívodů k žárovkám. U LED je značena katoda, a to miniaturními zelenými tečkami na horní straně (na straně krystalu).

Takto zhotovené komplety jsou dostatečně malé, aby bez problémů zapadly do otvorů v akrylátovém rozptylovém platu v čelním panelu, a místě původních žárovek. Podsvětlení bohatě stačí do tmy. Práce je to sice "za trest", ale zbavíme se tak zbytečně velké spotřeby proudu na portejblech, kdy stanici živíme z "olova", a neustále teplého předního panelu. Pochopitelně také odpadnou problémy s výměnami a sháněním žárovek za prasklé. Toto podsvětlení stanici dozajista přežije.

Při práci ve stanici pochopitelně dbáme na zásady pro práci s obvody citlivými na statickou elektřinu. Na celou práci doporučuju rozhodně mikropáječku s jehlovým hrotem. Odpory k LEDkám lze připájet tak, že LEDku uchytíme do dřevěného kolíčku na prádlo, a pinzetou k ní přidržíme odpor. Na pájení používejte netečnou pájecí kapalinu (třeba F1) a ohřívejte jen co nejkretší dobu, protože součástky nejsou položené na desce, která by odváděla teplo!

Ještě bych upozornil na jeden háček. Je potřeba zjistit napětí, které jde do žárovek ve stanici, protože u starších stanic, stejně jako u například Hygen77S bylo vyšší napětí, než u novějších. Takže u starších stanic bych doporučil použít odpor hodnoty 680 Ohmů na místo uvedených 560. Tuto informaci sice nemám ověřenou, ale Vojta to někde ve fóru psal, že došlo ke snížení napětí kvůli praskání žárovek. U mé stanice jsem naměřil napětí na přívodech k žárovkám cca o 1.2V nižší, než napájecí. Takto provedené podsvětlení je o malinko slabší, než žárovkové, ale ve tmě to naprosto postačuje, a má to i výhodu v tom, že neaktivní plocha displeje, je skutečně černá, a neprosvětluje, svítí jen aktivní segmenty. Na fotografii 2 není číslo na displeji moc vidět, protože ještě nebyly instalovány LEDky u displeje, tekže se nelekejte. Takže přeji mnoho úspěchů při bastlení !


Fotografie z přestavby







Texty a úprava: František Javůrek ©