Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Popis a srovnání Yaesu FT-857D a FT-797D

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Již nějakou dobu patří v naší zemi k nejprodávanějším transceiverům univerzální multi-mode, multi-band 100W transceivery Yaesu FT-857D a FT-897D. Mnozí je vychvalují, jiní zatracují, nicméně své místo v hamshacku mnohých si našly a stále nachází. Jelikož jsem majitelem obou modelů, pokusím se je zde trochu přiblížit a srovnat.





Jak mnozí ví, jedná se o transceivery pracující v amatérských pásmech od 160m do 70cm (RX od 0.1 do 470MHz), v modulaci CW (A1A), AM (A3E), LSB/USB (J3E), FM/NFM (F3E), paket 9.6 a 1.2 kbps (F1D a F2D). Jedná se tedy o univerzální transceivery, které jsou elektricky shodné, rozdíl je pouze ve velikosti. Jak můžete vidět na fotografiích, majím oba TRXy shodnou hlavní desku plošných spojů. Na jednotlivých pásmech se oba TRXy chovají v podstatě stejně, osobně jsem zatím nenašel výraznější rozdíly jak v citlivosti, tak v odolnosti. To se však v amatérských podmínkách srovnává špatně, pro srovnání by byla nutná přesná měření. Oba TRXy jsou již od výrobce osazeny DSP (modely označené "D"), je možné osadit dva MF filtry, či vyměnit TCXO za kvalitnější TCXO-9.

Malá velikost obou TRXů má své přednosti, ale i nevýhody. Předností je především snadná přenositelnost, což ocení hlavně portejbloví nadšenci, kteří však nemají příliš vysoké závodní ambice, protože v závodním provozu se začíná projevovat hlavní nevýhoda, a tou je, že díky malé velikosti mají oba tyto TRXy na čelním panelu jen nezbytné minimum tlačítek, což vede k tomu, že pro ovládání některých funkcí musí obsluha vstoupit do jednoho ze dvou uživatelských menu (z používanějších např. změna výkonu, přepínání filtrů a pod.). Při koupi těchto zařízení musíme brát na zřetel, k čemu je chceme používat. Skutečně pro divoké závodní šílenství určené nejsou, už pro právě složitější ovládání díky malému množství ovládacích prvků, na rozdíl od velkých stolních TRXů, které mají pro každou funkci zvlášť ovládací prvek.

Pokud však sháníme zařízení u nichž upřednostníme malou váhu, a tím i přenositelnost, a nízkou cenu při dobré kvalitě, je právě toto dobrá volba. Svědčí pro to i velké množství prodávaných právě těchto TRXů (pochopitelně v tom hraje velkou roli i cena, která skutečně velmi přijatelná). Přece jenom 10kg zařízení se na portejbly tahá dost špatně, pokud však nemáme vybavenou expediční dodávku, a částky blížící se, či přesahující 100.000,-Kč každý začínající radioamatér pod polštářem nemá.

FT-857D

je z těchto dvou TRXů ten menší. Jeho velikost by se dala srovnat s velikostí střední CB radiostanice, a kromě třech pozic pro 2 MF filtry a TCXO do něj už nic jiného nedáme. Daní za minimální velikost je pochopiotelně i horší chlazení. Koncové tranzistory jsou umístěny na odlitku duralového chassis, které je ale z horní i spodní strany překryto plechovými "U" kryty, takže odlitek odvádějící teplo z koncových tranzistorů nemůže kvalitně odvětrávat, i přes instalované dva ventilátory. To se projeví samozřejmě při delším provozu, a díky této skutečnosti se jedná spíše o TRX pro rekreační použití, než pro závodní činnost. TRX váží pouhé 2kg. Jeho použití pro DX činnost však je bez problémů, osobně jsem s ním "odjel" 3-denní portable bez problémů.

FT-897D

je o něco větší, a ve spodní části má prázdný prostor, určený pro instalaci buď síťového zdroje, který pro tento TRX Yaesu dodává (cena je kolem 7.000,-Kč), nebo pro dva akubloky (každý s kapacitou 4500mAh), které se na horní straně TRXu přepínají, ale s nimiž nelze vysílat větším výkonem, než 20W. Mechanická konstrukce je výhodnější, než u 857, protože koncové tranzistory, opět umístěné na duralovém chassis, jsou daleko lépe chlazené díky tomu, že toto chassis tvoří i boky přístroje, které již nejsou ničím překryté, a při většině provozu se TRX ani pořádně nezahřeje. Stejně jako 857, lze i v tomto TRXu osadit dva MF filtry, případně TCXO-9.

Ovládání je stejné, jako u FT-857, až na RIT, který zde má svůj potenciometr (u 857 jej ovládáme buď karuselem, nebo laděním - dle vlastního nastavení). Přesto bych ovládání u FT-897 označil za pohodlnější a lepší, protože všechna tlačítka jsou umístěna vpředu na panelu, a nemusáme je hledat "po hmatu" jako u 857, kteý má některá tlačítka zhora, a některá zboku kolem hlavního voliče ladění. Za tuto lepší přehlednost ovládání a lepší chlazení ale platíme větší váhou - 4kg.

I přes to všechno ale má FT-897 stejný počet tlačítek jako 857, a pro mnohé funkce musíme zabrousit do jednoho ze dvou uživatelských menu. Proto i tento stroj není příliš vhodný na nějaké divoké závodní vřavy, nicméně mnoho amatérů s ním také závodí, a nějaké výrazné problémy nemají.


Pro oba TRXy lze dokoupit pár zajímavých a užitečných doplňků, jako například remote control mikrofon MH-59A8J, z nějž lze ovládat téměř všechny funkce TRxu, včetně zasilování a ladění FRQ. Dalším zajímavým a užitečným doplňkem je sdružené rafičkové měřidlo (FT-meter) od fy. LDG, které velmi přehledně zobrazuje některý ze šesti nastavitelných parametrů (S, SWR, PWR, napětí zdroje, modulacea pod.) Měřidlo lze velmi jednoduše a levně vyrobit doma podle tohoto článku, kde je i návod na použití a nastavení.

Rozhodně doporučuji dokoupit MF filtry ať už pro SSB, či CW, podle toho, co upřednostňujete, či oba. S úzkými filtry je samozřejmě daleko lepší pořízení, hlavně když potřebujete ulovit slabou stanici mezi silnými. Cena filtrů se pohybuje kolem 3.500,-, a lze osadit filtry od Yaesu, či Inrad. Oba typy prodává například GES, filtry od Yaesu i ELIX. Jako optimální SSB filtr bych doporučil 2.3kHz (INRAD-717F, YAESU YF-122S), filtr CW pak nejspíše 500Hz (INRAD-705F, YAESU YF-122C).

Zhodnocení závěrem

Závěrem bych řekl, že pokud chcete skutečný stolní transceiver pro závodní vřavy, nebudou tato zařízení právě pro vás. Pokud však chcete kvalitní terénní zařízení, či mobilní (857), jste zde správně, a budete spokojeni.

Plusy :
  • Malé, kompaktní a odolné transceivery
  • Univerzálnost
  • Dobrá logika ovládání (i přes rozsáhlé menu je ovládání logické a rychle pochopitelné)
  • Možnost instalace dvou MF filtrů, případně výměny TCXO
  • Celkem široká sada kompatibilního příslušenství
  • Možnost použit jako portable TRX, 857 jako mobilku
  • Vhodné rádio i pro DX provoz
  • Možnost připojení externího měřidla
  • Výborný mikrofon MH-59A8J (nutno dokoupit jako zvláštní příslušenství za cca 1.600,-)


Mínusy :
  • Ne moc kvalitní napájecí konektor, nelze sehnat náhradní, jen kompletní napájecí kabel
  • Absence tuneru
  • Cena firemního zdroje a anténních tunerů Yaesu
  • Pro závodní činnost složitější ovládání (nutné vstupovat do menu)
  • DSP není moc účinné (na dražších TRXech jsou lepší)



Foto





Současné alternativy k FT-857, 897 (1997)
IC-7000
  • Lepší a propracovanější DSP
  • Dvojnásobná cena
  • Horší odolnost přijímače
  • Horší chlazení
Yaesu FT-450
  • Lepší propracovanější DSP
  • Jednodušší ovládání - více tlačítek
  • Vestavěný tuner
  • Jen KV + 6M
Souvisící články na tomto webu :