Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Multigradační proces s barevnou hlavou
Protože již (předpokládám) máme barevnou hlavu na zvětšováku, proč bychom nezkusili také zabrousit do černobílé fotografie, která nám nyní díky multigradačním papírům (s proměnlivou gradací) poskytuje netušené možnosti, které vedou k nádherným fotografiím, které s klasickou černobílou nejdou srovnávat. Vzhledem k tomu, že máme barevnou hlavu, lze tuto použít za využití filtrů M a Y, a není nutné utrácet za drahou multigradační hlavu, či za přídavné multigradační filtry.
Na této stránce bych se ještě zmínil o dalším možném využití barevné hlavy u zvětšováku, a sice pro multigradační fotografie. Sám jsem se nadělal hodně černobílých fotografií, a mnozí mi jistě dají za pravdu v tom, že ne vždy jsou všechny snímky na filmu stejně kontrastní, a i možnost měnit papíry různých stupňů mnohdy moc nepomůže. Proto jsem velice přivítal multigradační papíry, protože vidět černobílé fotky na dobře zpracované multigradaci je opravdu zážitek !!! U těchto papírů lze měnit gradaci (tvrdost odstínů) přidáváním barevných filtrů, a to žlutých a purpurových, které lze kombinovat. Tyto filtry se vkládají do "šuplíku" v černobílé hlavě. Purpurové filtry gradaci zvyšují, žluté snižují.

Pro tento proces je jinak určena speciální multigradační hlava, která je podobná hlavě barevné, avšak obsahuje jenom filtry "Y" a "M". Proč ale kupovat další hlavu, když nače barevná má vestavěné filtrace, které potřebujeme. Původní multigradační filtry určené do šuplíku pod černobílou hlavu, se zkládají z jednotlivých filtrů různých stupňů sytosti červené a žluté barvy. Proto lze využít barevnou hlavu, a její filtry M a Y, jejimichž vhodnými kombinacemi docílíme jednotlivých stupňů 0 - 5, používaných v černobílém multigradačním procesu. Níže vidíte tabulku pro kombinace barevných filtrů M a Y v závislosti na použitých multigradačních papírech. Uvádím zde tabulky filtrací pro papíry Kodak Polymax RC, Agfa Multicontrast Premium, Ilford Multigrade a Fomaspeed variant III.


Fotopapír Kodak Polymax RC Agfa Multicontrast Premium Ilford Multigrade IV Fomaspeed variant III
gradace Y M Y M Y M Y M
00 - - - - 105 0 - -
0 90 10 90 05 80 10 60 0
1 75 20 75 5 60 20 30 0
2 50 40 50 25 40 45 0 10
3 25 60 35 50 20 60 0 30
4 15 75 20 65 10 75 0 100
5 00 200 00 200 00 200 0 180Osobně mohu říci, že jsou oblasti fotografie, kde se daleko více, než barvy, hodí černobílá fotografie, protože barva ruší. Jedná se hlavně o umělecký akt a portrét. Zde, pokud se nám jedná umělecký prožitek z linií aktu, a ne o erotický prožitek jako u stylu fotografa aktů pana Bláhy známého z kalendářů, je černobílá daleko vhodnější, protože odpadají rušivé barvy v pozadí a rušivé odchylky v barevnosti pokožky modelu a další rušivé vlivy. Stejně tak u uměleckého portrétu, kdy výsledkem má být umělecký dojem, a ne portrét konkrétní osoby. V těchto oblastech přinesl multigradační proces mnoho dobrého, protože černobílou fotografii posunul o hodně dopředu ke kvalitě, ale taky k možnosti odstínového experimentování.