Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Externí napájení AF a D fotoaparátů




Návod na toto zařízení nám poslal jeden z našich příznivců, a je určené pro ty amatéry, kteří nemají možnost si vyrobit doma podle našeho návodu bateriový grip. Jde o napájení ze čtyř tužkových baterií, či NiCd článků kabelem vyvedeným z bateriového prostoru fotoaparátu.




V dnešní době je poněkud drahé vyrábět si vlastní Batt-pack pro Nikon F50. Přesto jsem byl také (po několika zklamáních v zimních mrazech se standardní baterií) přinucen zbastlit něco jako batterypack. Šlo o mě hlavně o minimální náklady, spolehlivost, možnost používat nadále standardní baterii a rychloupínací destičku ke stativu. Nevýhodou může občas být překážející kablík, ale velkou výhodou je možnost ponechat baterie schované pod bundou (v mrazech). Také mohu používat menší fotobrašnu jako dříve (F65 s batt-packem se do ní nevejde).



Potřebujete pouze vybitou baterii 2CR5 libovolného výrobce. Je ji potřeba opatrně "vykuchat" a s pomocí trošky tavidla a cínu připájet na kontakty (ze strany kde byly nabodované články) dva drátky, např. dvoulinku Cu 1mm - lanko.Viz foto. Dávejte pozor na správnou polaritu jinak byste se mohli s vaším fotoaparátem taky nadobro rozloučit! (Na snímcích je použit ještě toroid s pár závity pro sražení rušivých nákmitů, ale běžně není potřeba.) Tento kablík doporučuji dlouhý cca 25 cm a na konci opatřit konektorem např. typu Cinch - samec. Zásah do těla foťáku je minimální. Stačí malým pilníčkem opatrně vypilovat malou drážku ve víčku zásobníku baterie tak akorát pro použitou dvoulinku. Vámi vyrobený adaptér by měl jít bez problémů lehce zavřít i otevřít.



Pak už jen stačí vyrazit na nákup čtyř alkalických nebo obyčejných článků a ty opět letováním pospojit do série tak aby výsledné napětí dalo 6V. K těm připojit dvoulinku dlouhou cca do 1m o průměru Cu1,5 opatřenou opět konektorem Cinch -tentokrát samice. Ve skutečnosti naměříte u nových článků cca 6,5 V.



Jak je to s NiCd? Zkoušel jsem pospojit i NiCd ale čtyři kusy bylo málo! K dosažení dobrých výsledků je potřeba 5-ti kusů se stejnou kapacitou (nejlépe ze stejné série). Narazil jsem však na jednu záludnost. Těsně po nabití měli asi 7,6 V , což je dost. Po připojení na F50, kde zůstalo sklopené zrcátko (z důvodu předešlého vybití originál baterie) se ozvalo dost hlasité klepnutí zrcátka (naštěstí vydrželo). A to i ve vypnutém stavu! Proto těm, kdo chtějí takto používat NiCd doporučuji po plném nabití krátkodobě celý pack zatížit (odpor, žárovička 6V a pod...). Napětí ihned klesne na přijatelnou hodnotu pod 6,8V. Při této hodnotě se již fotoaparát chová naprosto stejně jako při napájení z originál baterií a využijete úplně celou kapacitu všech článků. U originál B-packů využijete ve skutečnosti (podle typu těla) jen 50 až max 70% jejich energie. Mohu upřímně říci, že lze se slušným zacházením běžné NiCd články nabít minimálně 1000 krát !...... To jde ne? (Dosaženo pouze u packu s letovanými články). Používám však doma vyrobenou nabíječku. Všechny cenově dostupné konstrukce v obchodech mne zklamaly. Sám jsem postavil přes dvacet různých druhů a ty rozdal kamarádům v okolí, až jsem narazil na jedno opravdu šikovné, spolehlivé a levné zapojení. Ale o tom až někdy příště....



Doplnění od Franty :
Pro bateriový blok není nutné pájet články k sobě do bloku, jednodušší je zakoupit třeba v GM elektronic plastový držák na čtyři tužkové články za cca 15,-Kč, ve kterém články drží velmi dobře, i když jej vložíte do kapsy bez další krabičky. Co se týče spojovacího konektoru, v žádném případě nepoužívejte konektory typu JACK, protože ty při náhodném povytažení zkratují, a čtyři alkalické články jsou schopné dodat při zkratu takový proud, že se vám držák doslova roztaví v kapse ( a to jsem skutečně viděl ). Jinak je tento návod velmi dobrým nápadem, a při fotografování v zimě bych řekl, že u AF přístrojů asi jediným skutečně využitelným napájením, které nezklame. Hovgh.....


Vyvedení kabelu z bateriového prostoru Adaptér z původní baterie Detail vyvedení vodičů z adaptéru