Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Poloautomat na vyvolávání barevných fotografií

Jak jsem uvedl na předchozí stránce, nebudu popisovat mechanickou konstrukci poloautomatu, protože již byla podrobně popsána ve Photo Life, ale soustředím se na elektroniku, která v uvedeném návodu nebyla. Pro toto zařízení jsem navrhnul přesný termostat a potřebný časovač procesu.
Termostat


Do uvedeného procesoru jsem zhotovil elektronický termostat, který řídí teplotu temperovací lázně, ve které jsou vložené sloty s chemií, a je schopen udržovat teplotu v toleranci ±0,2ºC. Jako vyhřívací těleso jsem použil ponorný ohřívač 500W zn.ETA, který je celý ponořen v lázni, a pod spirálou je akvarijní čerpadlo, které žene proud vody na spirálu. Použil jsem nejlevnější čerpadlo s průtokoem 4 litry za minutu.
Teplotní čidlo-Termistor je nutné zalít lepidlem Epoxy 1200 do tenké skleněné trubičky, a umístit na opačné straně procesoru od topení. Termistor jsem použil perličkový s odporem 2.5 - 3 kiloohmy při pokojové teplotě. Zde uvádím schema zapojení. S deskou plošného spoje si jistě zručný amatér poradí.

Ve schematu jsou dva přepínače, které přepínají dva trimry 33k. Na jednom trimru nastavíme teplotu 20oC pro černobílý proces, druhým trimrem nastavíme teplotu 37oC pro barevný proces RA4. Přepínačem pak volíme požadovanou teplotu temperovací lázně. Pro jednodušší a přesnější nastavení teploty doporučuji použít víceotáčkové trimry. Na spínání topení je použito relé LUN 24V.

Časovač procesu


Abych nemusel neustále hlídat čas vyvolávání a ustalování, doplnil jsem procesor časovačem, který po stisku tlačítka začíná načítat nastavený čas. Časovač má dva nastavitelné časy, které se nastavují potenciometry (trimry) M22. Na jednom mám nastavený čas 45 sek pro barevný proces na chemii Agfa hobby set, a 90 sek na černobílý pproces. Požadovaný čas se volí přepínačem Př. Pro jednodušší a přesnější nastavení času doporučuji použít víceotáčkové trimry. Po stisku tlačítka a načtení nastaveného času pípne bzučák BZ. Jako bzučák jsem použil piezokeramický samovybuzovací bzučák KPE242, který lze zakoupit v GM Elektronik, a má velice příjemný zvuk. Lze samozřejmě použít jakýkoliv samovybuzovací bzučák s malým odběrem proudu.
Autor : © Franta