Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Rádiové odpalování studiových blesků




Jak jsem již nastínil, jedná se o zařízení pro dálkové odpalování blesků radiovým signálem. Vysílač je ovládán synchronizačním impulzem ze sáněk na blesk na fotoaparátu, a přijímač již súpouští samotné blesky. V obvodech jsou použity tovární VF moduly AUREL, které jsou již nastavené, takže není nutné VF část nijak ladit. Zařízení pracuje s uvedenými anténkami na vzdálenost cca 25 metrů, s většími anténkami lze dosah zvýšit na více, než 100 metrů.




Vysílač



Vysílač je tvořen továrním VF obvodem AUREL TX SAW 433.92MHz, jehož vstup je modulován obdélníkovým signálem cca 2.5 - 4 kHz ( závisí na použitých součástkách a není nijak kritický - podle něj se naladí přijímač ), který je vytvářen integrovaným obvodem - časovačem řady 555. Zapojení je natolik jednoduché, že prakticky není nutné nic nastavovat, mimo jediného trimru, kterým se nastavuje střída výstupního obdélníkového signálu 1:1. Střídu nastavíme podle osciloskopu, ten kdo jej nemá k dispozici, nastaví trimr doprostřed dráhy jezdce. Obvod jsem vestavěl do plastové krabičky s dvířky pro 9V baterii, na kterou jsem přilepil sáňky ze starého blesku. Je možné zakoupit a použít redukci na synchronizační konrakt fotoaparátu ( tzv. kostku ). Vypínač není nutné instalova, protože obvod je uzavřen pouze v okamžiku expozice. Jako anténu použijene buď drát, nebo ocelové lanko potažené teplem smršťovací bužírkou, o délce 8.5 cm, nebo 17 cm.


Přijímač



Přijímač je tvořen přijímacím VF modulem AUREL RX-BC/NB 433.92 MHz, který opět opatříme krátkou anténkou 17cm, nebo 8.5cm. Z přijímacího modulu jde signál na dekodér LM567, který trimrem 22k ( víceotáčkový) naladíme na frekvenci vysílače. Jako koncový spínací prvek je použit optočlen MOC3020, na jehož vývody je připojen symotný blesk přes synchronizační konektor, a to tak, že vývod 4 je připojen kladný potenciál, a na vývod 6 gate spínacího tyristoru v blesku. Obvod musí být napájen napětím 5V, které obstarává nízkopříkonový miniaturní stabilizátor LE50.

Přijímač je možné buď vestavět opět do plastové krabičky s prostorem pro 9V baterii a na krabičku přilepit samce CINCH konektoru, který se zasune do CINCH konektoru na tělese blesku, nebo vestavět přímo do bleskové jednotky. Přijímač musí být také opatřen anténou, a to opět délky 17 cm, nebo 8.5 cm.



Tyto synchronizátory postačí pro většinu prací provozovat s anténkami 8.5 cm, se kterými je dosah asi 20m. Pro větší dosah použijeme antény o délce 17 cm. V uvedeném zapojení je rádiové synchronizátory možné používat pro synchronizační časy do 1/125s. S kratšími to již není vhodné.




©Franta