Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Kabelová spoušť pro Nikon F-70
Nikon F-70 má na levé přední straně dvouvývodový konektor pro připojení dálkové spouště, kterou lze z domácích zásob každého elektroamatéra zhotovit za cca 60,-Kč. Celá elektronika se skládá z jednoho odporu (správně rezistoru) o hodnotě 1 kiloohm a dvou mikrospínačů. V podstatě jde o to, že jak vyplývá z obrázku, při propojení kontaktů na konektoru fotoaparátu uvedeným odporem dojde k aktivaci měření a ostření, a při propojení kontaktů přímo dojde k expozici. Toto je řešeno tak, že první mikrospínač připojí mezi kontakty konektoru odpor, a druhý mikrospínač spustí expozici. Pokud někdo potřebuje použít spoušť pro dlouhé expoziční časy, může paralelně k expozičnímu tlačítku přidat aretovaný spínač, který při nastavení času na "B" (bulb) podrží otevřenou závěrku, dokud spínač nevypneme. Tento jsem do schematu nazakreslil.

Jak vidno, je schema natolik jednoduché, že jej zvládne každý elektronik začátečník. Polarita kontaktů v konektoru není důležitá.

Horší však je již vytvoření samotného konektoru, které je velice závislé na možnostech a manuálních schopnostech konstruktéra. Hotový konektor se zakoupit nedá, protože je atypický. Já jsem použil na dutinky konektoru pozlacené dutinky z rozebraného dvouřadého konektoru Canon, které přesně sedí na kolíky v konektoru fotoaparátu. Tyto je však potřeba voperovat do přesně vyrobeného tělesa. Jeho výrobu popisovat nebudu, protože jak jsem uvedl, má každý jiné možnosti. Možná by stálo za to, vyzkoušet upravit tělísko s dutinkami prodávaných konektorů Mini-DIN, kterých se dělá velké množství, a některý by mohl být použitelný po menších úpravách. Osobně jsem to nezkoušel. To už nechám na každém zájemci, jakou zvolí cestu.