Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Krácený dipól za okno na KV podle 9A4ZZ

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno) podle 9A4ZZ




Prostorové možnosti většiny z nás, co bydlíme v "králíkárnách" jsou obecně známé, hlavně co se týče možností instalace antén na KV. Z těchto důvodů vzniklo mnoho různých návrhů krátkovlnných antén, které jsou nějakým způsobem zmenšené. Vždy se jedná o jistý kompromis, kterému se ovšem nelze vyhnout, pokud zamýšlíme vysílat i z bytu. Jeden takový zajímavý počin Vám představím.




Jedná se o běžný krátkovlnný dipól, který ovšem Mladen Petrovič (9A4ZZ) elektricky zkrátil natolik, že se vejde i za okno, či na balkon běžného bytu. Pokud se na tuto konstrukci podíváme zblízka, zjistímě, že nejde o nic zvláštního, co by se nějak vymykalo známým konstrukcím antén, obvyklým z jiných, kratších vlnových délek. Jde tudíž o běžnou rezonanční anténu.



Konstrukce není nijak náročná. Jedná se o nosnou novodurovou trubku, na níž je navinuta cívka L drátem o průřezu 1.5mm2 s PVC izolací, jejíž konce jsou připájené na kapacitní zakončení tvořené konzervovým plechem či měděnou fólií navinutým na těsno na nosnou trubku a připevněné k ní. Přes tyto kovové zakončení jsou navinuté další kratší nástavce (ze stejného materiálu), které musí být těsné a musí mít vzájemně dobrý kontakt, protože jejich posouváním se kapacitní zakončení prodlužuje, či zkacuje, a anténa se tím ladí. Uprostřed cívky L je vývod, který vede ke kostře PL konektoru. Přes tuto cívkum je uprostřed navinuta cívka L1, jejíž jeden konec je vyveden také ke kostře PL konektoru, a druhý konec je vyveden na střed PL konektoru. Toto provedení funguje jako impedanční a symetrizační transformátor, takže výstup je uzpůsoben přímo na připojení nesymetrického 50 Ω. Tato cívka L1 je vinutá stejným drátem jako L. Všechny rozměry jsou uvedené v tabulce.


FRQ (MHz)A mm B mm C mm D mm L záv.L1 záv.
1.8 700 700 350 110 230 70
3.5 800 700 350 50 260 50
7 450 350 120 50 130 25
14 200 140 120 32 133* 12
  * vinout lakovaným drátem 1mm



Jak jsem už uvedl výše, dipól se na střed pásma naladí posouváním nástavců na koncích zářičů navinutých na nosné trubce. Po jejich naladění se posuvné nástavce připájí k zářičům. Celou anténu je pak možné přetáhnout teplem smršťovací bužírkou, jako ochranu před povětrnostními vlivy. Pokud bužírku použijeme, je nutné anténu ladit i s nataženou bužírkou, kterou zatím ponecháme nesmrštěnou, a až po naladění a připájení nástavců bužírku ohřejeme. Ponechávat bužírku na anténě i při prvotním ladění je nutné, protože její materiál ovlivní již naladěnou anténu.

Anténu je možné instalovat jak vertikálně, tak horizontálně, jako jakýkoliv jiný symetrický dipól.





Texty a úprava: František Javůrek ©