Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

O mě aneb curiculum vitae

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)


Jak už to na této planetě bývá zvykem, jedné krásné prosincové neděle v roce 1964 jsem se narodil, a byl odsouzen setrvávat na tomto podivném světě. Co mi daly sudičky do vínku nevím, ale v dobách, kdy jsem byl malý klučina, pobýval jsem občas u dědy, který se věnoval elektronice, a stavěl doma různá zařízení. Byl jsem poučen, co to jsou elektronické součástky, pájka, kalafuna atd.

Dostal jsem pár vyřazených součástek, byl poučen jak pájet, a já si hrál. Během školní docházky jsem na tyto prazvláštní praktiky zapomněl. Jelikož jsem měl vždy rád hudbu, v době kdy jsem začal navštěvovat rodiči vybranou odbornou zemědělskou školu, se mi začala líbit zvukotechnika a zvukařina, a já věděl, že na to vše peníze nebudou. Tak jsem si opět vzpomněl na elektroniku. Jenže děda se tomu už nevěnoval, tak jsem byl nucen nakoupit literaturu, a místo učebnic a skript studovat co je tranzistor, či odpor, jak to funguje, jaký je rozdíl mezi voltem a ampérem a tak dále.

Postupně jsem dospěl až ke stavbě zesilovačů, mixážních pultů a vlastní dělené Hi-Fi věže, o které si v té době mohli nechat jen zdát i zbohatlíci. Taky jsem si vzpomněl na můj pobyt na pionýrském táboře, kde jsem se seznámil s "vysílačkama" Tesla VKP 050, které mi učarovaly. Tak přišla ke slovu i VF technika a nějaké to "šumítko" na 27MHz s tranzistorem KSY21 na konci.

Jak šel čas, přišla čestná občanská povinnost - služba vlasti :-) a pak další více či méně radostné události a povinnosti, které odčerpávaly finance, čas i sílu, ale běžné elektronice jsem se věnoval pořád. Jen na vysílání nějak už nebyl čas. Vzpomněl jsem si až po mnoha poutích našeho Slunce, v době, kdy rudého bratra vystřídal vykořisťující imperialista. Opět jsem začal vyřvávat do éteru, nejdřív na CB, později na PMR. Protože jsem však bastlíř a tato pásma neuspokojovala mého "tvůrčího" ducha, nechal jsem se přemluvit ke zkouškám na získání radioamatérské licence.

Nutno přiznat, že jako neskonalý trémista jsem se přihlásil dvakrát, ale vždy jsem to vzdal ještě před zkouškami. Na třetí pokus jsem se už odhodlal, a úspěšně absolvoval zkoušky v roce 2006.

Poté, co jsem si na jistých nejmenovaných stránkách přečetl článek jistého nejmenovaného Kratošky o tom, že jsem vlatně jen CB-čkářský šmejd, který nemá na radioamatérských pásmech co dělat, jsem byl tak znechucen, že jsem se pevně rozhodnul, že hned v začátku s radioamatéřinou skončím, protože mezi takovou arogantní grupu patřit nechci. Naštěstí mi to bylo těmi rozumnými rozmluveno, a já jsem zde :-) Věnuji se hlavně technice, vysílám jen pro radost a závodů se neúčastním a účastnit nebudu. Nemám totiž rád shon a nepotřebuji nikomu nic dokazovat. Pro mě je vysílání relaxací spojenou s pobytem v přírodě a případně setkáním se sejně "postiženými".


Co mám rád a čemu se věnuji:

  • přírodu
  • fotografování
  • radiotechniku a elektroniku
  • záhady a prehistorii


Co nesnáším:
  • jakékoliv nečestné jednání v našem hobby
  • křivárny, zrady, a podvody
  • pokrytce a elitáře- elita mi nevadí, vadí mi ti, co o sobě prohlašují že jsou elita, a na ostatní plivou špínu)
  • politikařeníMoje tvorba


Moje bastlírna
Texty a úprava: František Javůrek ©