Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Dualbandová teleskopická anténa na ručky za 100,-Kč

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)


Na trhu je dostatek dualbandových pendreků, či teleskopů na ručky, ale buď jsou nepoužitelné, a pokud ano, jsou drahé. To mě vedlo k domácí výrobě dualbanového telekopu. Vycházel jsem z toho, že u teleskopu je možné anténu vysunout na potřebnou délku, podle požadoané FRQ. Jako optimílní na výrobu antény pro 2m a 70cm pásma je teleskopická anténa délky 44cm, prodávaná v mnohých prodejnách za cca 50,-Kč. od antény odřízneme spodní plochou část s dírou na šroub, a podle požadovaného konektoru napájíme drát prům. 1mm, na který napájíme střední kolík konektoru. Já jsem použil konektor SMA. Poté nasadíme na kolík těleso konektoru. Drát volíme tak dlouhý, aby po nasazení konektoru bylo těleso konektoru vzdáleno od tělesa antény cca 3-5mm.


Poté z vypotřebovaného fixu takového průměru, aby šel převléknout přes matici konektoru uřízneme cca 5cm trubičku, nebo použijeme jakoukoliv jinou trubičku vhodného průměru, tuto převlékneme přes matici konektoru, a vylijeme dvousložkovým lepidlem Epoxy 1200. Po zaschnutí je anténa hotová. Na 2m vysuneme na celou délku, na 70cm pásmo vysuneme na délku cca 16cm.


Takto získáme anténu velmi podobnou drahé anténě Diamond SRH789, která stojí cca 800,-Kč. Tímto postupem lze vyrobit jakoukoliv vícepásmovou čtvrtvlnnou anténu třeba pro ruční scannery, či třeba tribandové radiostanice.
Texty a úprava: František Javůrek ©