Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

FT Meter ke stanicím Yaesu FT 897 a 857

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)
FTmeter vyrábí firma LDG k radiostanicím Yaesu FT 897 a FT 857 jako doplněk. Jde o sdružené měřidlo, které měří různé provozní hodnoty podobně, jako vestavěný měřič na LCD. Toto měřidlo je však daleko přehlednější, a lze na něm nastavit v menu stanice měření jiných hodnot (pouze při TX), než na vestavěném LCD měřidle, takže při TX můžeme měřit dvě různé provozní hodnoty.

Měřidlo je velmi jednoduché, a nic nebrání jeho zhotovení doma. Postačí k tomu vhodná stíněná krabička, panelové měřidlo (optimílní je s rozměry 80x63mm) 100uA, případně 500uA, a jeden trimr 100kΩ.

Zapojení je velmi jednoduché, jde jen o zapojení měřidla v sérii s trimrem, se zemí na kostru krabičky. Zprovoznění je také velmi jednoduché. V hlavním menu č. 060 - MTR ARX SEL (dlouhý stisk klávesy F, listovat na menu 060) nastavíte položku FS. Připojené měřidlo by mělo ukázat výchylku. Trimrem nastavíte plnou výchylku měřidla a v menu 060 vrátíte původní položku. Tím je kalirace hotová.

Toto přídavné měřidlo bude potom měřit při RX parametry nastavené v menu 060, a při TX parametry nastavené v menu 061. Pokud chcete, aby vestavěné měřidlo na LCD měřilo při TX jiné parametry, než připojené měřidlo, nastavíte je v malém menu, multifunkčmím řádku "i" (krátký stisk klávesy F a listovat na řádek "i".Pro velký zájem uvádím obrazy obou stupnic ke stažení a vytisknutí. Obraz stupnice vytiskněte na samolepící papír do inkoustových tiskáren, nalepte na původní stupnici a lehce přestříkněte asi třikrát tence z větší vzdálenosti čirým akrylátovým lakem. Stupnice je určena velikostí pro stupnici panelového měřidla o velikosti 80x63mm, jehož stupnice má rozměr 75x44mm. Pro dodržení velikosti nastavte tiskové rozlišení tiskárny na 600dpi.

Pro stažení a uložení stupnice k tisku klikni pravým tlačítkem myši na náhled a zadej "Uložit cíl jako".

Další barevné variace od Mira OM7ATX


 


Texty a úprava: František Javůrek ©