Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Portable GP 1/4 anténa na 2m a 70cm pásma

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)
Jelikož jsem rychle potřeboval nějaké jednoduché všesměrové portable antény na VKV a UKV pásmo, rozhodl jsem pro malé Ground Plane 1/4 antény. Udělal jsem jeden středový díl s N konektorem a dvě sady zářičů a protiváh, jednu pro 70cm pásmo a druhou pro 2m pásmo.
Středový díl je vytvořen křížem z 3mm hliníkového plechu, jehož postranní části jsou ohnuté o 45°. Ve středu kříže je otvor pro N konektor, na jehož středovém pinu je připájena mosazná kulatina o průměru 6mm, na ohnutých postranních částech jesou vždy ve středu vyvrtány otvory 5mm a v nich vyřezán závit M6. Do tohoto závitu jsem našrouboval niklované šrouby M6 s dlouhým dříkem a odříznutou hlavou, až na konec závitu po dřík. Závitová část je zakrácena tak, aby po našroubování do hliníkového kříže šla na zbytek závitu ještě našroubovat kontramatka. Poté jsem celý kříž zvenku omotal izolačkou a vylil vnitřek Epoxydem CHS 1200. Takto vznikla středová část s jedním dříkem pro zářič, a čtyřmi dříky pro protiváhy. Ty jsou vytvořené doralovou trubičkou 8/6mm. Všechny trubičky mají vypilovám zářez tak, aby po jeiich nasunutí je bylo možné ditáhnout šroubem M3, který je ve vešech dřících ve vyvrtaných dírách s vyřezanými závity M3.
Veškeré podrobnosti ze stavby vyplývají z fotografií.
Takto vznikla univerzální anténa, kterou lze velice rychle předělat z jednoho pásma na druhé pouhým povolením pěti šroubků a výměnou zářiče aprotiváh. Vyhnul jsem se navíjení a ladění patní cívky, a výrobě trapů dvoupásmové antény. Délka zářiče a protiváh je na 2m pásmo 49cm, a na 70cm pásmo 16cm.

POZOR ! Tyto antény nemají galvanicky spojený zářič se zemí, a tudíž je nutné i při velmi vzdálené bouřce je odpojit od stanice !!! Je to daň za velmi jednoduchou konstrukci bez patní cívky, a proto jsou tyto antény vhodné na portable provoz, ne pro provoz na pevném QTH s trvale připojenou stanicí.

Texty a úprava: František Javůrek ©