Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Kvalitní telegrafický jambický klíč

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)
Vzhledem k tomu, že jsem zatoužil po kvalitní telegrafické jambické pastičce, začal jsem hledat u našich prodejců. Skutečnost, že u nás není možné koupit jiný systém, než FYO mne nenadchla, a proto jsem se rozhodl vyrobit špičkovou pastičku doma. Jak výroba dopadla můžete nyní vidět zde. Jediný stroj použitý při stavbě klíče byla elektrická vrtačka ve stojanu, přičemž bez jakékoliv další techniky mi výroba trvala 5 dnů. Pro zájemce stavbu přiblížím trošku podrobněji, abyste viděli, že i bez strojově vybavené dílny lze doma vyrobit velmi přesný kvalitní klíč.
Popis :
  • Rám pák, páky a chassis - dural
  • Rámeček chassis - mořené lakované dřevo
  • Pružení pák - magneticky, nastavitelné pro každou páku zvlášť
  • Uložení ramen 2x2 kuličková zapouzdřená ložiska
  • Nastavitelná vzdálenost kontaktů
  • Kontakty - pozlacené špičky z 3.5mm jacků
  • Povrchová úprava - akrylátová metalýza
  • Váha klíče - 800g (olověná zátěž v chassis)


Základem kvality klíče jsou čtyři kuličková zapouzdřená ložiska 623 2Z (vnější průměr 10mm, vnitřní průměr 3mm, výška 4mm) za 48,-Kč jedno, což je nejlepší způsob uložení pák klíče. Jehlové uložení nedoporučuji, protože se velmi těžko nastavuje a při změnách teplot mění tuhost chodu, případně vůli. Rám pro páky jsem vyrobil z duralové pásoviny tl. 7mm, šíře 22mm. Do horní a spodní části rámu jsou zapuštěna ložiska v otvorech vyvrtaných 10mm vrtákem na hloubku 4mm, což je výška ložiska. Středy ložisek jsou 20mm od sebe. Hřídele (sloupky), které nesou páky jsou vytvořeny z mosazné kulatiny průměru 8mm. Oba konce těchto sloupků jsem v délce 4mm (opět na výšku ložiska) ve vrtačce plochým pilníkem "osoustružil" na průměr 3mm, aby přesně zapadly do ložisek. Na obou sloupcích je uprostřed vytvořena plocha opilováním plochým pilníkem zhruba do třetiny průměru. Na tuto plochu jsou přišroubovány šroubkama M2 páky klíče. Díky ložiskům páky nemají žádný odpor, a uplatní se tak jemnost s plynulost magnetického odpružení. Do 10mm vrtaných děr je nutné ložiska opatrně naklepat malým kladívkem načež v otvorech drží velmi pevně bez dalšího jištění.

Páky samotné jsou vyříznuté z 2mm duralu a odvrtáním odlehčené na nezbytné minimum, aby byla eliminována setrvačnost pák. Na konci pák jsou vyvrtány otvory 2,5mm a v nich vyříznut závit M3, v němž jsou zašroubovány šrouby M3. Tyto krátké šrouby jsou provrtány, a v nich jsou zasuhuty a zapájeny pozlacené špičky z 3.5mm jacka - ty tvoří spínací kontakty. Tyto špičky jsou z 3.5mm pozlaceného jacka, jehož kolík asi 5mm od konce špičky odštípneme, stáhneme pozlacenou trubičku, izolaci a zbyde špička s vnitřním vedením. To vsuneme do vyvrtané díry ve šroubu a zapájíme. Získáme tak kontakty, které neoxidují a nepotřebují údržbu.

Na odpružení pák jsou použity permanentní magnety. Dva jsou sekundovým lepidlem přilepené na páky z venkovní strany blízko ložiskových os pák. Protikusy jsou umístěné na šroubech, procházejících duralovými "L" nosníky vypilovanými opět z duralové pásoviny tl. 7mm. Na tomto šroubu je připájena velkoplošná podložka, ke které je opět přilepen magnet. Šroubem lze pak magnet přibližovat a vzdalovat oproti magnetu na páce a měnit tak sílu odpružení páky. Magnety na páce a na sloupku jsou instalovány STEJNÝMI PÓLY K SOBĚ, aby se odpuzovaly. Čím více šroubem přiblížíme magnety k sobě, tím větší sílu je třeba vyvinout na páky, a naopak. Každou páku tak můžeme seřizovat zvlášť a na palec nastavit větší odpor páky, než na ukazovák, což u prodávaných FYO pastiček (MFJ, Bencher, Zach) nelze.

Asi 2cm za sloupky s magnety jsou další dva soupky, opět z vnější strany pák, které ovšem musí být od základny odizolovány. Tyto jsou z mosazné kulatiny průměru 8mm, a k duralové základně jsou přišroubovány před izolační průchodky (pro tranzistory). Ke šroubům procházejícím izolačními průchodkami skrze základnu jsou vespod přivedeny vodiče od 6.3mm stereo jacka, při čemž společný třetí vodič je připevněn pomocí pájecího oka přímo ma duralové chassis. Ve výšce kontaktních "pecek" na pákách jsou ve sloupcích vyvrtány opět otvory 2,5mm a v nich závit M3, jímž prochází šroub s kontramatkou. Tento šroub je opět po délce navrtán, a do otvoru je vsazena opět pozlacená špička z 3.5mm jacka, tvořící kontakt. Tímto šroubem lze nastavovat vlastní vzdálenost kontaktů. Šroubováním šroubů lze tyto kontakty přibližovat a vzdalovat od kontaktů na pákách. Pochopitelně je nutné nastavit sloupky tak, aby pozlacené špičky kontaktů na sloupcích a pákách byly přesně proti sobě Mezi pákami je třetí sloupek, který tvoří doraz pro obě páky. Tento doraz seřizovatelný není, protože vzdálenost mezi kontakty seřizujeme šrouby na sloupcích.

Chassis je tvořené duralovou deskou 3mm, s okraji z mořené a lakované překližky. Prostor vespod je vylitý odlévacím lepidlem Epoxy CHS 1200, v němž je zalito 6 rybářských olůvek 80g kvůli zatížení pastičky, aby se při ovládání pák nepohybovala po stole. Povrchová úprava desky a portálu pák je provedena akrylátovou metalýzou dle vlastního vkusu každého. Metalýza je po vytvrzení přestříkána (včetně mořené překližky) ještě pro ochranu akrylátovým lakem, který je po dokonalém vytvrzení po několika dnech přeleštěn. Mosazné části a duralové páky jsou po osmirkování vodním smirkem č.260 vyleštěné leštící pastou Silichrom.

Takto vznikla velmi kvalitní pastička, která umožňuje podstatně více přizpůsobení, než prodávané - samostatné přizpůsobení každé páky zvlášť, nulový odpor pák díky dvojitému uložení každé páky v kuličkových ložiscích, nuklové vůle pál, a kvalitní magnetické odpružení pák. Ani jedno z tohoto u nás prodávané klíče neumožňují, i přes ne zrovna malou cenu. Tato pastička vyjde celkem asi na 400,-Kč (i s povrchovou úpravou), což je 1/5 ceny u nás prodávaných pastiček, a při nesporně vyšší kvalitě, nebo méně než 1/15 ceny tovární pastičky stejné konstrukce, které však u nás nikdo neprodává.

Fotografie ze stavby klíče
Texty a úprava: František Javůrek ©