Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Majk k PMR staničkám Intek za 100,-Kč

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)
Protože jsem potřeboval pro práci k PMR ručce majk, jejichž ceny se pohybují kolem 700,- korun, rozhodl jsem se jej vyrobit. Celkové náklady dosáhly asi 100,-Kč, takže pro zájemce nabízím návod na zhotovení.

Co tedy budeme potřebovat :

  • Krabičku KM21 - GM elektronik, GES elektronic ( cca 22 Kč,- )
  • Kroucenou telefonní šňůru (tu starší kulatou, ne tu novou plochou) ze starého telefonu ( 29,-Kč )
  • 2.5mm mono jack ( 9,-Kč )
  • 3.5mm mono jack ( 5,-Kč )
  • reproduktor prům. 50mm, 0.2-0,5W/8ohm ( 12,-Kč )
  • elektret. mikrofon (pecku) ( 5.50 Kč )
  • mikrospínač ( 5,-Kč )
  • odpor 2k7 ( 1,-Kč )

Zapojení je velmi jednoduché, a vyplývá ze schematu. Na propojení je možné bez nejmenších problémů použít starší typ kulaté kroucené telefonní šňůry, přestože není stíněná, protože dva živé a dva zemní vodiče uvnitř jsou vzájemně zkroucené, což působí částečně jako stínění. Toto jsem vyzkoušel a porovnával výsledky mezi touto šňůrou a originální stíněnou (která je dost drahá), a nebyl v kvalitě zvuku zjištěn žádný rozdíl.Konektor jsem vyrobil přímo "na míru", a sice tak, že jsem do dřevotřískové desky na povrchu s laninem vyvrtal přesně 10mm od sebe díry pro zasunutí konektorů, tedy jednu o průměru 2.5mm a druhou 3.5mm. Díry je nutné vrtat přesně kolmo. Poté jsem ke konektorkům (použijeme pouze kontaktní část bez plastového tělesa) připájel vodiče od kroucené telefonní šňůry, a konektory jsem zasunul do vyvrtaných děr v desce, kterou jsem před tím potřel silikonovou vazelínou. Z tvrdého papíru jsem si udělal obdélníkovou ohrádku o rozměrech 10x20mm, výšky 15mm. Na užší sraně v papírové ohrádce jsem vytvořil díru pro klabel, který jsem před připájením ke konektorům dírou prostrčil. Ohrádku i s prostrčeným kabelem jsem potom posadil kolem v desce zastrčených konektorů a zatížil. Potom jsem do ohrádky nalil pryskyřicové lepidlo Epoxy 1200 obarvené černým práškovým barvivem (na tkaniny, na vajíčka a podobně). Po vytvrzení epoxidu druhý den jsem obrousil papír z odlitého tělesa, zabrousil boky dokulata a takto vznik konektor téměř nerozeznatelný od originálu, který je nesehnatelný.
Pokud se někomu nechce s tímto piplat, stačí šňůru rozděli po dvou vodičích v délce asi 6 cm, potáhnout smršťovací bužírkou, a nainstalovat tyto dva jacky samostatně. Osobně se mi ale toto provedení nelíbilo, kompaktní konektor vyrobený podle popisu vypadá lépe, a lépe se s ním manipuluje. Taky je zde výhoda vyvedení kabelu do strany jako u originálu, takže nestíní anténu.

Reproduktor i mikrofonní pecku jsem do vnitřku krabičky přilepil po vyvrtání děr pro zvuk. Stejně tak mikrospínač. Kromě odlívání tělesa konektoru trvala celá konstrukce asi 3 hodiny, takže žádný velký problém. Jen při pájení vodičů v telefonním kabelu je potřeba použít pájecí kapalinu, protože měděná lanka jsou propletena bavlnou kvůli maximální ohebnosti a mechanické odolnosti. Konstrukce vyplvá z fotografií.
Texty a úprava: František Javůrek ©