Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Notebooky v HAM provozu a časté problémy

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)
Dnes se čím dál víc prosazují notebooky proti dersktopům v radioamatérském provozu, hlavně díky stoupajícím výkonům a klesajícím cenám, které jsou často hlavním důvodem u stárnoucí radioamatérské populace v důchodovém věku. Dnes již není problém pořídit nový 15" book kolem 6000,-Kč. Díky optimalizaci HW pro Windows8 však vznikají problémy při přechodu na Linux.Problém první- UEFI

BIOS jak ho známe je starý už 30 let, a proto ho (vcelku bezdůvodně) začali výrobci nahrazovat klikacími omalovánkami UEFI. Jenže UEFI různých výrobců nejsou tak úplně sjednocené, na rozdíl od BIOSu vypadají každé jinak, a bohužel jsou navázané na Windows (v přípéadě W8). Často se pak stává po přeinstalaci na Linux, že počítač vůbec nenabootuje.

Takže před přeinstalací je vhodné vlézt do biosu (ještě před bootováním přes F2, ne z windows) a přepnout z UEFI na klasický bios. Pak pochopitelně změnit pořadí bootování z HDD na buď DVD, nebo USB flešku (podle toho, z čeho bude probíhat instalace). Pak lze nainstalovat systém a bez problémů jej používat.


Problém druhý- nefunkční ovládání podsvětlení obrazovky

Bohužel u cca třetiny notebooků v současnosti prodávaných po přeinstalaci na Ubuntu (platí až po distribuci 14.04) nefunguje ovládání podsvětlení monitoru, a to ani přes klávesu Fn, ani přímo v systému. Funkce se však dá vcelku bezproblémově obnovit jednoduchou úpravou systémového souboru Grub:

 • Otevřete terminál a spusťte editaci GRUBu:
  sudo gedit /etc/default/grub
 • Najděte řádek:
  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
 • Obsah tohoto řádku změňte na:
  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"
 • Změny v editoru uložte a zavřete jej (jen editor, ne ternimál)
 • Proveďte update initramfs a grub:
  sudo update-initramfs -u
  sudo update-grub
 • Zavřete terminál
 • Restartujte počítač


Po tomto zásahu by měl již notebook reagovat na ovládání jasu normálně. Pokud by nefungoval nadále, stejným postupem ještě editujte následující řádek v GRUBu:

 • GRUB_CMDLINE_LINUX=""
 • Tento řádek změňte na:
  GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"

Dále postupujte stejně jako v předchozím případě.

Texty a úprava: František Javůrek ©