Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Elektronická páječka se zobrazením teploty na hrotu(Zdroj: AR PE 3/2000)

Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval "trošku" zmodernizovat své pájecí pracoviště, rozhodl jsem se postavit pájecí stanici "na úrovni". Moje volba padla na zapojení z PE 3/2000, které využívá tovární pájecí pero dodávané původně k páječnám Diametral, nyní k páječkám řady N-SL. Jedná se o pájecí pero s napájením 24V, opatřené pětikolíkovým DIN konektorem, dodávané GM Electronic za cca 350,-Kč. Toto pero má na pinech 4 a 1 vyvedeno měření teploty na hrotu, a na pinech 5 a 3 napájení tělíska. Tento návod jsem poněkud zjednodušil použitím hotového panelového digitálního voltmetru, místo stavby měřícího zobrazovacího obvodu s IO ICL7107, které páječku zbytečně prodraží, a je složitější.

Napájení těpíska je střídavým proudem o napětí 24V, napájení elektroniky je ±5V. Hodnoty z měřícího tělíska jsou vyhodnocovány operačním zesilovačem TL071, zapojeným jako komparátor, který řídí integrovaný obvod TDA1023, který ovládá triak. Ten spíná napájení topného tělíska, podle nastavené požadované teploty potenciometrem 10k/N, jehož jezdec je zaveden do vývodu 6 IO.

Jako zobrazovač teploty na hrotu je použit digitální 3,5 místný panelový voltmetr HD3128 (GM Electrovic), u nějž je dle dodaného návodu nastaven rozsah na 19,99V, a propojkami odstraněna desetinná čárka. Díky tomu, že na napěťovém výstupu pro měřič je napětí lineárně odpovídající teplotě, nejsou potřeba další úpravy- napětí 2V odpovídá teplotě 200°C, napětí 4V odpovídá teplotě 400°C, atd. Tudíž při tomto nastavení panelového voltmetru bude napětí 3,5V zobrazeno jako "350", tedy 350°C. Upozorňuji na to, že tyto panelové přístroje nesmí být napájeny ze stejného zdroje, jako měřený obvod !!! V takovém případě dojde ke zničení měřidla. Pro napájení měřidla je nutné mít buď zvlášť vinutí na napájecím transformátoru, nebo použít druhý nějaký miniaturní transformátorek do DPS např.

Pro napájení elektroniky a tělíska je použit transformátor s vinutími 27 a 9V. Napětí 27V je použito přímo bez usměrnění, při čemž je z něj napájen v kladných půlvlnách i obvod TDA1023, napětí 5V je dvojcestně usměrněno a stabilizováno stabilizátory LM7805 a 7905 na ±5V a dobře filtrováno. Pro napájení měřidla jsem použil miniaturní trafo do DPS 9V/2VA a stabilizoval stabilizátorem 78L05.

Oživování není třeba, zapojení pracuje ihned po zapnutí. Jen je třeba nastavit správné zobrazení teploty na displeji. Takže připojíme do konektoru pájecí pero, ale od konektoru odpojíme napájení topného tělíska (piny 5 a 3), aby bylo zapojeno jen měřící tělísko. Podle změřené pokojové teploty nastavíme stejnou teplotu bna displeji trimrem 10k v obvodu komparátoru TL071. Tím je vše hotovo.

Fotografie hotového zařízení je poznamenána již několikaletým provozem páječky, proto prosím omluvte kvalitu povrchového designu páječky. Jak vidíte na snímku, doplnil jsem zařízení ještě dalším perem (s využitím původní ERS50, kterou jsem taky doplnil o měření teploty na hrotu), protože někdy potřebuji dvě pera naráz.

Celé zařízení jsem vestavěl do skříňky z nějakého "historického" modemu Tesla, který měl moc pěkný přední panel. Design jsem jako vždy vytvořil v počítači, vytiskl na samolepící papír do inkoustových tiskáren, polepil reklamní samolepící čirou fólií, a nalepil na čelní panel. Tuto páječku používám již cca 4 roky, a nebyly s ní sebemenší problémy, a to ji žhavím někdy i celý den. Na toto pájecí pero jsou dostupné pájecí hroty ve všech možných provedeních, od jehel na pájení SMD, až po "kopyta" slušné šířky. Tyto hroty stojí cca 50,-Kč, a neodchází jako hroty pro ERS50.
Texty a úprava: František Javůrek ©