Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Čtvrtvlnný pendrek k PMR stanicícm

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Po zakoupení nového modelu PMR od Inteku - MT 2020 - jsem se rozhodl vybavit tuto stanici anténním konektorem a vyrobit 1/4 vlnný pendrek, který by měl vypadat jako tovární. Ihned po rozebrání jsem zjistil, že pozdro stanice má jinak provedené klíče k upevnění antény, než její předchůdce MT 2000, takže zveřejněné návody zde nelze použít. Stanice má dokola otvoru pro anténu čtyři klíče, mezi nimiž jsou mezery jen 1mm, takže do panelového konektoru by bylo nutné přesně vyfrézovat po obvodu čtyři drážky, mezi nimiž by byla jen jeden milimetr mezera, což není v domácích podmínkách proveditelné. Také jsem nechtěl poškodit pouzdro stanice. Takže jsem využil původní plastový kryt antény, v němž je samotná šroubovice antény, kterou z desky vypájíme. Tento kryt jsem odřízl asi 4mm nad pouzdrem stanice. Jako konektor jsem použil BNC samici do panelu s maticí. U tohoto konektoru je třeba pilníkem opilovat po celé délce závity pro matici, abychom zmenšili průměr. Poté hrubým kulatým pilníkem zvětšíme otvor ve spodní části uříznutého plastového obalu antény tak, aby konektor šel do tohoto přípravku ztuha zasunout. Poté konektor vlepíme kvalitním vteřinovým lepidlem do této části původního plastového krytu antény. Tak získáme konektor s původními klíči, který do pouzdra stanice zasadíme tak, jako původní anténu. Před zalepením konektoru do plastu samozřejmě na kovový obal konektoru připájíme krátký drátek, který bude sloužit jako uzemnění a připájíme jej ke stínícímu plechu na desce pod anténou. Vývod středového kolíku z konektoru zkrátíme, aby nezasahoval do desky plošných spojů, a drátkem propojíme s deskou , kde byla připájena původní anténa. Při veškerém pájení dodržujeme samozřejmě zásady pro práci s obvody citlivými na statickou elektřinu. Celý postup je patrný z obrázků.


Při výrobě pendreku jsem se chtěl vyhnout motané, elektricky prodlužované anténě, jejíž naladění je trochu složité. Rozhodl jsem se pro konstrukci, jaká se používá u některých továrních pendreků. Na výrobu je potřeba ocelové vysokopružné lanko průměru 3mm, které je stočeno z tenčích lanek, a uprostřed má provázek. Dále budeme potřebovat ocelové lanko k přehazovačce jízdního kola ( průměr 1.2mm ), nebo ocelový drát oprůměru 1mm. Silnější lanko ustřihneme podle použitého konektoru tak, aby po zasunutí do konektoru měřilo od konce konektoru 17cm. Z lanka musíme odstranit dužinu (provázek) a to nejlépe tak, že z lanka vypleteme jednu žílu a vzniklou mezerou vymotáme ven provázek z prostředka lanka. Vznikou mezerou do prostřed lanka na místo provázku vpleteme tenké lanko na přehazovačku nebo ocelový drát tak, aby na jedné straně bylo cca o 5mm delší (viz obrázek) a zpět vpleteme vyndanou žílu. Vypadá to složitě, ale jde to bez nejmenších problémů. Na přečuhující část tenkého lanka umístíme středový kolík konektoru - samce, a to tak, že celou tuto spodní část antény v délce asi 1.5cm namočíme do kyseliny chlorovodíkové (kyselina solná), čímž docílíme toho, že ocel jde velmi lehce pocínovat. Po pocínování upravíme délku přečuhující části tak, aby středový kolík konektoru byl po nasazení na vyčnívající tenké lanko na doraz k silnějšímu lanku a připájíme jej. Doporučuji použít jako konektor buď šroubovací BNC na RG59, nebo BNC od RFT s plastovým vrškem. Tyto mají větší vnitřní průměr, takže pro uchycení antény do konektoru ji ve spodní části potáhneme několika vrstvami teplem smršťovací bužírky, a konektor sešroubujeme, jako s běžným koax. kabelem. Anténu poté potáhneme také touto bužírkou a na konec nalepíme plastovou koncovku pro řadící bowdeny jízdních kol. Na konektor natáhneme ochraný návlek, který se prodává k těmto konektorům. Tak získáme velmi pěknou, pružnou a velmi ohebnou anténku, jejíž účinnost je podstatně větší, než u původní.





ÚPRAVA NA KONEKTOR SMA

Úpravu stanice na konektor SMA jsem provedl následovně. Konektor SMA je podstatně tenčí, než BNC, takže po odříznutí plastového krytu antény jako v předchozím případě jsem na SMA samici s maticí do panelu opiloval její šestiúhelníkovou základnu dokulata, a za touto nyní kulatou základnou jsem jí zasunul do otvoru v odříznutém spodku původního krytu antény. Před tím je samozřejmě nutné na konektor připájet živý vodič na středový pin, a zemnící vodič na závity spodní části konektoru. Po zasunutí do odříznutého krytu antény tento otočíme spodní částí nahoru a zalijeme lepidlem Epoxy ChS1200. Konektor takto drží výborně. Po vytvrzení epoxidu (druhý den) konektor nasadíme do krytu stanice a připájíme živý vodič do desky plošných spjů kde byla zapájena původní anténa, a zemní vodič opět na plech stínění.

Výroba SMA pendreku je oproti verzi na BNC trochu složitější, protože SMA konektory se vyrábí jen v krimpovací verzi a te na koax RG58, který je dost tenký, takže anténu není možné zasunout do tělesa konektoru, jako u BNC. Samotný polotovar z ocelových lanek vyrobíme stejně, jako předchozí verzi. Vnitřní lano na přehazovačku o průměru 1.2 mm však necháme přečuhovat v délce 15 mm. Ještě před pocínováním musíme z přečuhující části tenkého lanka odplést vnější vrstvu, abychom zmenšili jeho průměr ( po odpletení vnější vrstvy bude 0.8 mm). Zbyde tedy vnitřní jádro lanka, které rozeznáme od vnější vrstvy podle toho, že je stočeno v opačném směru. Pokud se někomu nechce piplat s odmotáváním vnější vrstvy vinutí lanka, může jako jádro antény místo lanka použít ocelový drát o průměru 0.8 mm. Silnější materiál by nešel zasunout do středového kolíku konektoru. Poté opět pocínujeme celou tuto spodní část antény. Dále z nějakého zbytku koaxiálního kabelu RG-58 odstraníme vnější izolaci, stínící opletení a vytáhneme vnitřní živý vodič, takže zbyde jen samotné dielektrikum, ze kterého si uřízneme (rovně) 11 mm kus. Tento kus nasuneme na vyčnívající tenkou část antény nadoraz, nasuneme středový kolík konektoru - samce - připájíme jej a celé zasuneme do konektoru. Je vhodné před tím potřít kvalitním vteřinovým lepidlem a do konektoru vlepit. Pokud jsme pracovali správně, měla by silná část antény začínat 2 mm od konce krimpovací části konektoru, od které anténu dělí vyčnívající dielektrikum z koaxu. Tyto 2 milimetry jsou důležité, aby nebyla narušena impedance antény. Dále si uřízneme 2 cm teplem smršťovací bužírky prům. 6.3 mm, a tuto natáhneme na anténu až po matici konektoru, čímž zpevníme výstup antény z konektoru. Potom celou anténu opět už od matice konektoru potáhneme teplem smršťovací bužírkou prům. 6.3 mm, i přes předchozí vrstvu bužírky. Nakonec na anténu nasadíme ochranný návlek na BNC konektory pro kabel RG-58, a to tak, že jej zevnitř potřeme vteřinovým lepidlem a natáhneme jej i přes převlečnou matici konektoru, ke které jej takto přilepíme, takže maticí budeme otáčet za tento gumový návlek, a konektor je celý skrytý. Po nasazení takto vyrobené antény na stanici není konektor vůbec vidět. Na špičku antény opět přilepíme PLASTOVOU koncovku na řadící bowdeny jízdních kol. Celý postup opět vyplývá z obrázků.











Texty a úprava: František Javůrek ©