Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

CB antény Storm27/ Huricane27/ Navy27/ Thunder27


Občas se v některých internetových obchodech objeví tato zvláštní CB anténa, která mnohé CBčkáře láká svou velikostí, cenou a skutečností, že nepotřebuje umělou zem. I když se na trhu objevuje pod třemi různými názvy, jde o jednu a tutéž anténu, uzpůsobenou pro použití na lodích, karavanech, obytných vozech a všude, kde není k dispozici plechová střecha (plocha), na kterou by bylo možné umístit autoanténu. Na různých fórech se pak objevují dotazy ohledně této antény a její funkčnosti. Proto jsem se rozhodl vám ji přiblížit.I když se informace na webech prodejců různí (běžný jev), jde v podstatě o půlvlnný dipól napájený uprostřed souose, s jedním ramenem zářiče tvořeným cívkou (helix anténa) umístěnou v plastové trubce, a druhým ramenem rapidně zkráceným, tvořeným kovovou trubkou nastrčenou na plastové trubce, spojenou se stíněním napaječe. Klema pro uchycení na stožár je na této trubce připevněna izolovaně přes plastová izolační mezikruží.

Toto celkové řešení je hlavním problémem celé této antény. Druhé rameno tvořené kovovou trubkou je velmi krátké, a proto si jeho chybějící délku anténa "dohání" na stínění napaječe, který takto (v tomto případě cíleně) vyzařuje, což nás omezuje k použití této antény jen mimo civilizaci. Díky uvedeným skutečnostem lze anténu ladit jen změnou délky napaječe, při čemž v manuálu jsou přímo uvedené délky kabelu, které je nutné dodržet, aby stínění mohlo vyzařovat. Pokud totiž nedodržením délky kabelu znemožníme této druhé polovině dipólu rezonovat, nebude anténa vyzařovat energii, a hodnota SWR půjde rapidně nahoru.

Stejně tak nedoporučuji v žádném případě se snažit zabránit vyzařování kabelu použitím nacvakávacích feritů. Opět tím nezískáme vůbec nic, kromě rapidního zvýšení hodnoty SWR a snížení účinnosti antény na minimum.

Anténu jsem zkoušel za oknem paneláku, a mohu zodpovědně říci, že funguje jako stoprocentní rušička TV signálu. Po zaklíčování (4W) zmizí úplně obraz i zvuk. Takže prosím, pro vaše vlastní fyzické dobro, nemontujte tyto antény na panelák, nebo kamkoliv v husté zástavbě. Ono rozzuřený manžel sousedky, která právě touží sledovat naše bezduché TV seriály, není pro naše fyzické zdraví to pravé ořechové. Taktéž případný spor řešení pracovníky ČTU by nejspíš uživatel takovéto antény prohrál, protože to ruší nejen ty, co používají polská širokopásmová síta, ale úplně všechny.

Testoval jsem tuto anténu na rozhledně, kde pracovala i přes své malé rozměry vcelku obstojně. Pokud člověk potřebuje něco malého na přenášení v báglu na zádech na výlety do přírody, není špatná. Jako základnovou anténu do civilizace ji ale rozhodně nemohu doporučit.

Texty a úprava: František Javůrek ©