Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Portable LED osvětlení

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Po problémech s 12V zářivkou, kterou jsem používal na portable, jsem se rozhodl pro výrobu malého LED světýlka připevnitelného na transceiver a polohovatelného. Pro případnou vlastní konstrukci se můžete inspirovat zde.




LED světlo verze 1

Kvůli požadavku na co nejmenší velikost a nejmenší váhu, jsem se rozhodl jako zdroj světla použít ultrasvítivé rozptylové SMD LED 700mCd/120° (GM elektronik- 5Kč) umístěné na plošném spoji v plastové krabičce 70x50x14mm (jedna polovina dvoudílné krabičky). LEDek jsem použil 24 kusů řazených sériově po čtyřech v 6 řadách.




Napájení je ze zdroje 13.8V, či akumulátoru 12V, ze kterého napájíme transceiver. Řazení po čtyřech v sérii jsem zvolil proto, abych měl ještě nějakou napěťovou rezervu pro regulaci. Ta je tvořena jedním tranzistorem BC337 s miniaturním potenciometrem v bázi pro regulaci jasu. Odpor sériově k potenciometru je jako pojistka, aby při nastavení potenciometru na nulový odpor nebyl překročen proud do LEDek.

Na krabičku jsem vyrobil kryt z plexiskla z krabičky na CD, a toto jsem zevnitř ještě zdrsnil brusným papírem zrnitosti 180 pro ještě lepší rozptýlení světla (není to nutné). Hotové těleso stětla je uchycené na krátké teleskopické anténce délky 30cm, takže je výsuvné. Na konci teleskopu je připájena destička z cuprextitu s dírou 4mm, přes kterou šroubem s hmatníkem celé těleso přichytím k transceiveru. Celé světlo je tak výškově i délkově nastavitelné dle potřeby.

Mohlo by se zdát, že světelný výkon těchto LEDek nebude dostatečný, ale skutečně postačuje v naprosté tmě jak na čtení, tak na vypisování denníku, a pěkně na portejblu osvětlí pracoviště. Výhodou je rychlé připevnění přímo na transceiver, takže nikde nepřekáží další "zařízení", které by padalo ze stolku, nebo jinak překáželo. Celkový odběr je s použitými součástkami 110mA.


Zde se můžete inspirovat z fotografií..


 



LED světlo verze 2

Vtvořil jsem ještě jeden mode se stejným počtem LEDek, ale v krabičce poloviční velikosti, a jako překryt jsem použil fresnelovu čočku ze zoomovací hlavice fotoblesku. Zde jsou fotografie :

   



LED světlo verze 3

Na poslední verzi LED osvětlení pracoviště jsem použil výkonový 3W plošný LED čip z GM Electronic na 10V/350mA s teple bílým světlem, který poskytuje o hodně více světla. Tento čip však už potřebuje vlastní chladič, který je umístěn přímo na hlavě světla. Vzhledem k tomu, že tento čip umístěný takto blízko pracovní plochy před TRX svítil až příliš hodně, což nebylo už moc příjemné, snížil jsem mu příkon tranzistorovým stabilizátorem proudu, umístěným ve spodní krabičce. U tohoto světla jsem použil dva teleskopy, při čemž napájení čipu je vedeno po těchto teleskopech- tedy bez dalších vodičů. Zde jsou fotografie :



 





















Texty a úprava: František Javůrek ©