Výroba dřevěné prachovnice- fotonávod
Mimo levného rohu, jehož výrobu popisuju v předchozím článku, lze jednoduše vyrobit i dřevěnou prachovnici. Na ni jsem použil zbytky 4mm překližky, k lepení vynikající lepidlo na dřevo Duvilax LS-50 [lze použít i velmi podobný Herkules], smirky zrnitosti od 60 do 600, lihové mořidlo "eben" a na pobrchovou úpravu napuštění lněným olejem a vyleštění, nebo nalakování, nebo potažení kůži, což jsem zvolil já.
Ventil na sypání prachu je automatický. Jak je vidět na obrázku, je tvořen vnější mosaznou trubičkou 10/8mm, která je vlepená do tělesa prachovnice. V ní je zasunutá posuvně mosazná trubička 8/6mm, která je na straně uvnitř prachovnice na konci uzavřena kulatým plechem, který tvoří zároveň doraz. Z boku je do této trubičky vyvrtaná 6mm díra. Na přední straně trubičky je po nasazení vhodné pružiny připájena kovová podložka. Pokud je trubička pružinou tlačena ven, je boční díra uvnitř prachovnice uzavřena, když se na ústí trubičky zatlačí a zasune se dovnitř, otevře se v prachovnici boční otvor a prach začne sypat trubičkou ven.
Zadní pevné víko má 25mm otvor vevnitř vyleštěný, a ten uzavírám rukojetí s nalepeným korkovým špuntem. Tento uzávěr na nasypávání prachovnice dobře drží, protože korkový špunt je pružný a otvoru se dobře přizpůsobí.
Podrobněji popisovat celkovou výrobu nemá smysl, vše záleží na schopnostech a možnostech každého, a vyplývá
z fotografií.
bočnice z překližky 4mm
slepené horní a spodní bočnice