Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Předovky

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)


Zbraně provází člověka už od počátků jeho existence, a předovky zaujímají velkou část této historie. Vypovídají také nemálo o zručnosti a vynalézavosti našich předků. A i když tento web je primárně o předovkách, najdete zde i něco o ostatních zbraních bez ZP, a i něco málo o oblasti, kterou se taky zabývám- o radioaktivitě, která má se zbraněmi hodně společného (hlavně strach lidí ze současných světových událostí...) Z toho důvodu jsem tento web právě teď v kritickém roce 2023 o tuto problematiku rozšířil.
Poslední aktualizace: 03.11.2023 >>> Články o radioaktivitěStřelba z předovek je nádherná, romantická zábava, nicméně je oproti střelbě z moderních zbraní velmi náročná na teoretické znalosti a hlavně bezpečnost- např. pouhý průstřel končetiny z moderní pistole často stačí v nemocnici odborně ošetřit, to samé u olova z předovky ráže .50 končí jistou amputací. U moderní zbraně si koupíte hotové náboje, nasázíte do zásobníku a střílíte. U předovek je nutné znát typy střel, umět vybrat vhodnou střelu podle vývrtu hlavně, umět spočítat navážku prachu a vylaborovat tu nejvhodnější podle střely, hlavně, vzdálenosti, naučit se vybrat a namíchat si to nejoptimálnější mazivo pro střely či fleky, atd. Také je nutné pořád úzkostlivě myslet na bezpečnost, protože na rozdíl od moderních zbraní s moderním jednotným nábojem, u předovek lze snadno přehnat dávku prachu a tím tlak v hlavni, a jak už jsem uvedl, "čistý průstřel", který není ještě život ohrožující, u těchto zbraní prakticky neexistuje. Na druhé straně je právě v tom všem to kouzlo, a ta svoboda v možnostech volby. Hlavním pozitivem je ale i skutečnost, že na předovky s doutnákovým, kolečkovým, křesadlovým a perkusním systémem, jednoranné a dvouranné, není třeba zbrojní průkaz- jedná se dle zákona o zbraních a střelivu o zbraně kategorie "D", tedy volně prodejné. Pozor, na revolvery a jiné víceranné už zbrojní průkaz potřebujeme- jedná se o zbraně kategorie "C", tedy o zbraně podléhající ohlášení". Nutno podotknout, že předovky se nesmí nosit viditelně, nabité, a jak je výslovně uvedeno v zákoně, střílet s nimi lze pouze na střelnici! Podrobněji v zákoně o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb.

Všechny zájemce o tyto zbraně upozorňuji, že předovky jsou skutečně nebezpečné smrtící zbraně. Už jsem se stkal s názorem, že to jsou jen takové neškodné historické flobertky. Pokud má někdo takový názor, ať předovku raději vůbec nebere do rukou, protože by byl nebezpečný nejen sobě, ale širokému okolí. Věřte, že předovka nabitá těžkou střelou s loveckou navážkou prachu dokáže zabít člověka na kilometr! Taže dotyční nechť si upraví názor, nebo ať jdou raději sbírat známky.


Co jsou to předovky

Všechny zbraně nabíjené zepředu ústím hlavně, s doutnákovým, kolečkovým, křesadlovým a perkusním zámkem. Jsoun to historické zbraně, ale i přes časté úšklebky moderních střelců jsou to zbraně přesné, a po staletí úspěšně používané na celé Zemi nejen v různých konfliktech, ale i k lovu, a nezřídka k vyrovnávání osobních účtů, křivd a cti. Byly to zbraně poctivé a kvalitní, protože byly vyráběny dílensky, mistry puškaři, a ne jako dnes, sériově.

Pro dnešní zájemce o střelbu z těchto zbraní se pochopitelně vyrábí střelbyschopné repliky, s nimiž jsou pořádány soutěže, ale i zábavné westernové akce ve velké části světa.

Tyto stránky vznikly proto, abych začátečníkům přiblížil trochu toto hobby. Nicméně vzhledem k tomu, že i tyto dnešní repliky jsou svým způsobem každý kus originál, protože zde neplatí tak přísné normy, jako u zbraní na jednotný náboj, nelze zpracovat celkově jednoznačný návod na střelbu z těchto zbraní, a proto to od vás bude vyžadovat hodně laborování a zkoušení, než se dopracujete k solidním výsledkům ve střelbě. Pokusím se zde alespoň o přiblížení obecných doporučení a základů, abyste se vyhnuli těm největším problémům.
Texty a úprava: František Javůrek ©