Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Dozimetry pro amatérská měření ionizujících záření- doporučení vhodných přístrojů

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)Zde se pokusím vám přiblížit amatérská měření radioaktivity a dávkových příkonů, a doporučím vám vhodné přístroje, dostupné na českém trhu v současnosti (r. 2023). Na českém trhu proto, že nejsem tak úplně příznivcem nakupování na čínských serverech. Doporučím vám jak levné (ale slušné) dozimetry, tak i ty lepší, pro ty, co to myslí vážně. Profi přístroje zde probírat nebudu, protože ty jdou cenově už do desetitisíců. Pokud by ale zájem byl, můžu článek doplnit i o ty.

Jednotlivé přístroje budu řadit od těch nejjednodušších po ty nejlepší podle mých zkušeností, protože dozimetry, o kterých budu psát jsem buď vlastnil, nebo jsem měl možnost nějakou dobu zkoušet, nebo je momentálně vlastním.
Dozimetr BR-6


Měření záření: β, γ, X
Cena na CZ trhu: 650-3000,-Kč


Jedná se o nejjednodušší dozimetr s barevným displejem, který ukazuje okamžitou hodnotu 0-99.9μSv/h, a po cca 8 minutách se zobrazí i průměrná hodnota 0-99.9μSv/h. Alarm je pevný a je nastaven na hodnotu 0.6μSv/h, a nelze jej změnit. Zvukovou indikaci lze tlačítkem přepnout mezi indikaci jednotlivých rozpadů, nebo alarm. I když jde o velmi jednoduchý přístroj, který nemá téměř žádné možnosti uživatelského nastavení, je osazen kvalitní skleněnou GM trubicí.

Přístroj bych doporučil pro úplné začátečníky na seznámení s problematikou.


Dozimetr BR-9


Měření záření: β, γ, X
Cena na CZ trhu: 750-3000,-Kč


Jedná se o velmi podobný přístroj jako BR-6, ale zobrazuje tři různé dávkové hodnoty- okamžitou hodnotu 0-99.9μSv/h, průměrnou hodnotu 0-99.9μSv/h, a navíc i komulativní dávku 0-99.9mSv. Je osazen kvalitní skleněnou GM trubicí, a má několik možností uživatelských nastavení.

Přístroj bych doporučil stejně jako předchozí pro úplné začátečníky na seznámení s problematikou. Pozor! Tento přístroj se prodává i ve verzi na měření elektromagnetického záření, radioaktivní záření tato verze neumí.


Dozimetr Bosean FS-600


Měření záření: β, γ, X
Cena na CZ trhu: 1300-4000,-Kč


Jde o přístroj, který má o mnoho možností více, než předchozí dva. Na monochromatickém displeji (velmi nízká spotřeba energie) se zobrazují současně hodnoty okamžitého dávkového příkonu 0-10000μSv/h (10mSv/h), a celkové kumulované dávky 0-10Sv. Dále je zobrazována křivka průběhu dávkového příkonu. Používá 32bit. procesor, který umožňuje společně s paměťovou kartou ukládání dat, a zachování kumulované dávky i po vypnutí přístroje. Zvukem jsou indikovány jednotlivé rozpady, alarmy jak na okamžitou, tak i kumulovanou hodnotu jsou nastavitelné.

Přístroj bych doporučil pro amatéry, kteří se problematikou radioaktivity chtějí zabývat trochu více, ale nemají moc peněz na drahé přístroje.


Dozimetr Fnirsi GC-01


Měření záření: β, γ, X
Cena na CZ trhu: 1200-3600,-Kč


Jedná se o velmi povedený přístroj, který je letos novinkou. Má velký přehledný barevný displej s přepínatelnými obrazovkami. Základní obrazovka ukazuje současně okamžitou hodnotu dávkového příkonu 0-10000μSv/h (10mSv/h), průměrnou hodnotu, maximální hopdnotu, kumulovanou hodnotu 0-500mSv, zároveň zobrazuje hodnoty nastavení alarmů. Lze přepnout na další obrazovku, která zobrazuje křivku reálného průběhu měřeného dávkového příkonu, a opět číselně okamžitou hodnotu, a minimální a maximální naměřenou hodnotu. Přístroj má přenínatelné jednotky měření- μSv/h, μGy/h, mR/h, cps, cpm. Indikace lze kombinovat- LED, zvuk, vibrace. Stejně tak lze libovolně nastavit hodnoty všech alarmů. Používá kvalitní skleněnou GM trubici, kterou samostatně prodává Conrad za 1800,-Kč. Dozimetr má vestavený LiIon akumulátor nabíjený prostřednictvím USB-C konektorem.

Momentálně (konec roku 2023) patří k nejlépe vybaveným dozimetrům v této cenové hladině. Rozhodně ho doporučuji všem amatérům, kteří to myslí se zájmem o radioaktivitu vážně, a nemají dost peněz na profi přístroj.

Zde český návod k použití:Dozimetr Uni-T UT-334A


Měření záření: β, γ, X
Cena na CZ trhu: 2500-4500,-Kč


Jedná se opět o velmi povedený přístroj výrobce Uni Trade, který má v oblasti měřících přístrojů dlouhou tradici, a mnozí amatéři elektronici tuto značku velmi dobře znají. Má velký přehledný barevný displej, který v základní obrazovce vypadá jako displej smartphonu, tedy s ikonami, které umožňují velmi rozsáhlá nastavení přístroje. Tyto možnosti, které přístroj nabízí, už zasahují i do oblasti některých profesionálních přístrojů. Nastavit lze v podstatě vše, na co si vzpomenete- hodnoty alarmů, časy automatického zahájení či ukončení měření, nahrávání měření do paměti, upravování uložených dat měření. Max. délka nepřetržitého měření 999h. Přístroj má jednu zvláštnost, a to že umí měřit i ve vypnutém stavu, a když je dosažena hodnota nastaveného alarmu, přístroj se automaticky probudí a začne měřit v normálním režimu (lze zapnout). Prostě co vás jen napadne. Pod ikonou měření najdete základní měřící obrazovku, která zobrazuje opět okamžitou hodnotu dávkového příkonu, průměrnou hodnotu, a kumulovanou dávku. Rozsah přístroje je 0-50000 μSv/h (50mSv/h). Přístroj má přenínatelné jednotky měření- μSv/h, μGy/h, a má i možnost nastavení kalibračního faktoru. Dozimetr má vestavený LiIon akumulátor nabíjený prostřednictvím USB-C konektorem.

Momentálně (konec roku 2023) patří stejně jako Fnirsi GC-01 k nejlépe vybaveným dozimetrům v této cenové hladině. Rozhodně ho doporučuji všem amatérům, kteří to myslí se zájmem o radioaktivitu vážně, a nemají dost peněz na profi přístroje. S tímto přístrojem dostanete i pevné odolné ochranné pouzdro na zip, a šňůrku na zavěšení. Na zadní straně je i mechanický klip.


Dozimetr Gamma Scout


Měření záření: α, β, γ, X
Cena na CZ trhu: 10.000-16.000,-Kč


Zde už se dostáváme do sféry levnějších profi dozimetrů. Jde o německého výrobce. Tento dozimetr je první v našem seznamu, který je schopný měřit i záření α, takže se můžeme zaměřit třeba i na radon v našich obydlích. Nastavení měřených záření se provádí mechanicky, přestavením clony před snímačem. Rozdíl v ceně je dán i tím, že přístroj se prodává ve třech různých verzích. Přístroj má tolik možností použití, nastavfení, komunikace s PC. atd, takže zájemce o podrobnější informace bych odkázal na stránky prodejců. Takže alespoň základní info:

 • pro paprsky alfa, beta a gama
 • funkce dozimetru pro kumulované zobrazení dávky záření
 • vyvolání velkého množství informací pomocí 10 kláves
 • provoz bez výměny baterie 12 a více let (podle spotřeby proudu)
 • nový přes menu ovládaný vyhodnocovací program pod Windows® přiložený na CD
 • samozhášecí detekční trubice (GM) pro záření alfa, beta a gama
 • LND senzor
 • clonící system před zářením alfa a beta
 • měří malé změny ve vyzařování okolí. Ukládání počtu impulsů volitelné v taktu 1 min, 10 min, 1 h, 1 den a 7 dnů
 • variabilní kalibrace podle velikosti dávky
 • USB rozhraní


U tohoto přístroje mě ale trochu mrzí dost- na první osahání- "chatrná" konstrukce skříňky přístroje. Takto špičkově vybavený a drahý přístroj by si určitě zasloužil lepší provedení a možná i materiál.


Dozimetr Voltcraft RM-400


Měření záření: α, β, γ, X
Cena na CZ trhu: 8.100-10.000,-Kč


A další dozimetr z levnější profi řady opět od německého výrobce vyniká vysokou přesností měření a kompaktním designem. Pomocí Bluetooth rozhraní, které je součástí přístroje, můžete naměřené hodnoty odesílat do počítače v reálném čase pomocí softwaru, který je součástí dodávky. Radiační měřící přístroj je vybaven vnitřní pamětí až pro 4000 naměřených hodnot. Ukládání lze provádět automaticky i manuálně. Měřič záření má velký LCD displej s vysokým rozlišením, s podsvícením, barometrem a mnoha ukazateli. Popsat zde všechny vlastnosti by bylo na dlouhý článek, tak alespoň základní vlastnosti:

 • Alfa, Beta, Gama a rentgenové záření
 • Vysoká přesnost měření
 • Interní paměť pro 4000 naměřených hodnot
 • Velký LCD displej
 • Bluetooth 4.0 - vyhodnocení dat pomocí softwaru
 • Přenosová vzdálenost: max. 3 m
 • Podporovaný OS: Windows® 10 (32/64 bit), Windows® 11
 • Funkce alarmu
 • Napájení: 4x 1,5 V baterie AA baterie (součásti balení)
 • Rozsah okamžité detekce: 0,01 µSv/h - 1000 µSv/h
 • Rozsah kumulované detekce: 0,001 µSv –9999 Sv
 • Prostředí s kobaltovým zářením 60 při 1µSv/h: 108x pulz nebo 1000 cpm/mR/h
 • Alfa záření: od 4 MeV
 • Beta záření: od 0,2 MeV
 • Gama záření: od 0,02 MeV
 • Rentgen: od 0,02 MeV
 • Typ detektoru: Halogenová kompenzace (G.M Geigerův čítač trubice)
 • Přesnost: <10 % (<500 µSv/h), <20 % (<600 µSv/h)
 • Interní paměť: 4000 datových sad (automatické ukládání)


Dozimetr Voltcraft RM-400 se používá ve farmaceutickém průmyslu, v laboratořích, v elektrárnách, v lomech, při záchranářské službě, v kovodělném průmyslu, v ropných skladech, při ochraně životního prostředí atd. a proto bych ho doporučil všem zapáleným amatérům, kterí chtějí profi zařízení, pro čemž nemají desetitisíce na profesionální zařízení. Já osobně bych tento přístroj vyhodnotil jako nejlepší ze všech předchozích na této stránce.


Texty a úprava: František Javůrek ©