Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Nudíte se? Vyrobte si kvalitní pistony za 3,-Kč

Autor : Franta "Sagitarius"Nárůst cen pistonů a zimní nuda mě přivedly na nápad, jak jednoduše bez soustruhu a frézky vyrobit kvalitní pistony doma. Opět nejde o nic složitého, jen o jistou dávku pečlivosti, a asi hodinu času. Na výrobu stačí běžná vrtačka s regulací otáček ve stojanu, pilníky a druhá vrtačka s malými otáčkami- akuvrtačka, vrtáky 0.8, 2 a 2.5mm, posuvné měřidlo- šuplera, pozinkovaný pevnostní ocelový šroub M6x1 [na Ardesy] s delším dříkem a ocelová matice. Postup je vidět na fotografiích.

Nejdříve na šroub našroubujeme matici až po rozšířený dřík a utáhneme. Potom odřízneme hlavu šroubu na konci šroubu. Vrtačku ve stojanu uchytíme vodorovně do svěráku za tyč stojanu a do vrtačky uchytíme šroub za dřík. Závit odřízneme na stejnou délku podle originál pistonu a pilníkem na rotujícím šroubu ve vrtačce začistíme konec závitu. Následně při větších otáčkách vrtačky plochým pilníkem "osoustružíme" matici na průměr podle původního pistonu [u Ardesy 7mm], do rohu mezi matici a dřík- na straně od dříku- kápneme kyselinu solnou [HCl], která se v domácnosti používá na čištění WC, necháme vyšumět a zapájíme běžnou cínovou pájkou, až pájka zateče do mezery. Poté vyjmeme šroub z vrtačky a uchytíme jej obráceně dříkem od vřetena za osoustruženou matici. Dřík zkrátíme opět na délku podle původního pistonu, a opět pilníkem vysoustružíme tvar komínku. U Ardesy je to 4.7mm u kořene a 4mm na konci. Poté do akuvrtačky uchytíme vrták 2mm, na vrtačce se šroubem nastavíme nejmenší otáčky, a akuvrtačkou proti šroubu do komínku vyvrtáme za chodu obou vrtaček díru 2mm do hloubky podle původního pistonu. Poté ve vrtačce vznikající piston otočíme závitem ven a stejným postupem druhou vrtačkou vyvrtáme proti 2mm díře díru 0.8mm. Na vrták 0.8mm nesmíme tlačit, aby se nekousnul a nezlomil. Dobré je při vrtání do díry kapat občas olej. Nakonec díru 0.8mm na straně od závitu zahloubíme záhlubníkem [nebo vrtákem] aby vzniknul malý trychtýřek. V komínku nakonec díru 2mm do poloviny protáhneme vrtákem 2.5mm. Na osoustružené matici pilníkem vypilujeme proti sobě plošky na klíč. Takto zhotovený piston nakonec načerníme černící kapalinou, omyjeme horkou vodou a stříkneme WD40, nebo Konkorem.

Takto zhotovené pistony jsou levné, díky pevnostnímu ocelovému šroubu pevné, tvrdé, ale nejsou překalené, jako občas kupované pistony. Není problém si takto doma přes víkend udělat do zásoby naráz 10 pistonů. Člověk musí ovšem vládnout jistou trpělivostí, pečlivostí a citem pro jemnou práci.

Závěrem: Vrtání dvěma vrtačkami proti sobě je nutné proto, že na stojícím obrobku a rotujícím vrtáku dojde při vrtání k vyosení vrtáku a díra vždy někam "ujede". pokud se točí i obrobek, vrták to průběžně vystřeďuje a díra je souosá. Vrtáky používám titanové, které ocel vrtají velmi dobře. Je ovšem nutné použít MALÉ otáčky, jinak se vrták spálí a nevrtá [to se týká všech vrtáku při vrtání tvrdých materiálů]. Jeden titanový vrták 2mm a tři 0.8mm mě stály 150,-Kč, což je cena jednoho pistonu. Tři ty tenké proto, že titanové vrtáky se velmi chotně lámou. Je možné použít i "běžné" tvrdé HSS vrtáky.

Pokud se někomu zdá, že se mu to nemůže povést, ke všemu přistupuju s filozofií "buď se povede, nebo ne". A když nepovede, zkusím to znovu. Tady platí, že kdo se bojí, musí vše kupovat.


Texty a úprava: František Javůrek ©