Výroba levného rohu na prach- fotonávod
Jelikož tovární rohy na prach jsou velmi drahé, zvolil jsem vlastní výrobu rohu bez použití zvářecího rohu, a to ověřenou technologií, kterou jsme kdysi dělali motorové modely letadel, používané pro vzdušné souboje- většina modelů souboje nepřežila, a tak bylo nutné použít co nejlevnější metodu výroby. Používali jsme polystyren a papírovou vodní lepící pásku. Ta má po vyschnutí velmi vysokou pevnost, a tak jsem stejnou technologii úspěšně použil na roh.
Na domácí výrobu levného rohu postačí menší blok/silnější deska polyuretanu, nebo v polystyrenu [používají se na stavbách či zateplování domů]. Z této desky vyrobíme pozitivní kopyto potřebné pro výrobu rohu. Na desku si obkreslíme tvar rohu, vyřízneme ostrým nožem a hrubým smirkem vytvarujeme do tvaru rohu. Potom, když už má kopyto hrubý tvar, postupně jemnějšími smirky dotvarujeme a vyhladíme. Případné propadliny, či vydrolená místa vytmelíme brousitelným akrylovým tmelem a dobrousíme.
Na tělo rohu budeme potřebovat hnědou papírovou lepící pásku na balíky [tu, co se musí namočit]. Nemějte obavy z pevnosti, dostatečný počet vrstev pásky má velmi vysokou pevnost. Tuto pásku nastříháme na pásky cca 1,5x8 cm. Několik pásků namočíme ve vodě a položíme na tabuli skla, či plechu lepidlem nahoru, dokud se papír nepromočí, aby změknul, a prosáknul lepidlem [páska potom perfektně ztvrdne]. Poté postupně lepíme pásky na polystyrénové "kopyto". Jednotlivé vrstvy překrýváme a křížíme. Vždy po nalepení jedné vrstvy na cca hodinu až dvě celé kopyto omotám elastickým obinadlem, aby se nalepené pásky řádně přitlačily k předchozí vrstvě, a pak obinadlo sundám a lepím další vrstvu. Elastický obvaz je prodyšný, takže i s ním může páska vysychat. Je dobré vždy po cca 3-4 vrstvách nechat pořádně vysušit cca jeden den, a teprve pak pokračovat. Když poklepeme něčím kovovým na dobře vyschlý povrch, už po deseti vrstvách má zvuk jako tvrdé dřevo. Případné vrásky na pásce můžeme vždy po vyschnutí vrstev smirkem 80 přebrousit, než aplikujeme další vrstvy. Nicméně při schnutí se papírové pásky mírně stáhnou, takže nějaké drobné vrásky zmizí. Takto uděláme stěnu rohu cca 2-2,5mm silnou [cca 25 vrstev] a necháme alespoň týden pořádně vyschnout. Už 2mm silná stěna je velmi tvrdá a pevná. Poté povrch tělesa rohu přebrousíme, nerovnosti vytmelíme, a nalakujeme lepidlem Epoxy CHS1200, nebo epoxydovým lakem, a smirky přebrousíme do hladka, to celé tak 3x.
Poté z rohu nahrubo vydlabeme pěnu použitou na kopyto, a na odstranění zbytků pěny vytřeme roh štětcem namočeným do ředidla C-6000, nebo acetonu, který zbytky rychle rozpustí. Párkrát takto roh vytřeme a necháme řádně vysušit. Rozpuštěním zbytků pěny vznikne uvnitř lak, který zároveň vnitřek "nalakuje".
Povrchová úprava je už na každém, nejlépe je použít kvalitní akrylátové barvy ve spreji a nakonec čirý lak a přeleštit. Druhá možnost, kterou jsem taky použil, je polepit povrch tenkou broušenou kůží s použitím lepidla "Chemoprén". Záleží na každém, co zvolí. Já zvolil potah tenkou broušenou kůží, na "hřbetu" rohu sešitou sedlářskou nití.
Do spodní části rohu se pak vlepí Epoxydem mosazná trubička s vhodnou zátkou třeba ze dřeva, či na ní vytvořit dle možností jakýkoliv mechanický uzávěr, a na horní konec vyrobíme dle svých schopností a možností dřevěné víko s otvorem uprostřed, které do rohu vlepíme Epoxydem, a do otvoru ve víku například korkovou zátku nalepenou na ozdobném dřevěném "špuntu" pro plnění rohu prachem. Závěsy na zavěšení rohu jsou z kořených řemínků. Na sypání je možné vyrobit i automatický ventilek, ja jej popisuju v článku o dřevěné prachovnici.
Zadní pevné víko má 25mm otvor vevnitř vyleštěný, a ten uzavírám rukojetí s nalepeným korkovým špuntem. Tento uzávěr
na nasypávání prachovnice dobře drží, protože korkový špunt je pružný a otvoru se dobře přizpůsobí.
roh vybroušený z polyuretanové desky
nanesený tmel
oblepování papírovou lepící páskou
hotové těleso rohu s vydlabanou pěnou
vytmelený povrch
roh uzavřený a potažený broušenou kůží
obšití kůže na rohu
uzávěrrohu
detail uzávěru
hotové prachovnice
detail zadního uzávěru