Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Ardesa Deerhunter- úpravy

Autor : Franta "Sagitarius"Nedávno jsem zdědil Deerhuntera r.45 od španělské Ardesy. Zbraň to vyloženě špatná není, ale pár věcí se mi na ní nelíbilo. Především lakovaná buková pažba, takže vzhledově ale i prakticky nic moc. Takže jsem odstranil lak, pažbu namořil lihovým mořidlem "tmavý mahagon", vyhladil smirkem a poctivě napustil tungovým olejem, a vleštil do pololesku, aby zbraň měla povrchovou úpravu odpovídající době vzniku.

Další nedokonalostí byla spoušť, u níž je pružení řešeno pouhým ocelovým drátkem. Tudíž spoušť nejen že pruží velmi špatně- ze začátku vůbec a ke konci více, ale po několika použitích spouště se drátek "unaví" a pak je spoušť v začátku chodu volná a nepruží vůbec. Drát jsem odstranil, spoušť upravil na použití vinuté tažné pružiny, jak vyplývá z fotografií. Spoušť teď má velmi příjemný chod a pruží po celé dráze chodu stejně.

Další, co se mi nelíbilo, byl příliš "obyčejný" vzhled a použití některých "nedobových" materiálů, jako například zinku. Z kompletní spoušťové mechaniky jsem odřízl zinkový lučík, z mosazné pásoviny 3x20mm vytvaroval a vybrousil podle starého nový, vyleštil a upevnil šroubky M2 a Epoxydem CHS1200 na spoušťovou mechaniku na místo původního. Černý lak zbytku mechaniky jsem odstranil a načernil chemicky. Dále jsem odšrouboval železnou botku pažby, podle ní z mosazné pásoviny 5x40mm vyříznul a vytvaroval novou. Tuto jsem opět vyleštil a přišrouboval na místo původní železné. Ze šroubů držících perkusní zámek jsem odstranil původní železné podložky a z mosazné pásoviny 3x20mm vytvořil ozdobnou dvojpodložku, a ozdobné kryty klínku hlavně místo plechových. Nakonec jsem opět z mosazné pásoviny 5x40mm vytvořil ozdobné přední zakončení pažbení.

Nakonec přišla na řadub samotná spoušť. Celou jsem vyřezal opět z 5mm mosazné pásoviny, při čemž celou plochu mimo samotný oblouk spouště, který má být rozšířený, jsem odfrézoval modelářskou frézou upnutou v ruční vrtačce ve stojanu na tloušťku 3mm podle původní spouště. Vznikl tak rozšířený oblouk spouště. Vše jsem důkladně obrousil modelářskýma stopkovýma bruskama, smirkem a nakonec opět vyleštil plstěným kotoučkem s brusnou pastou. Jao poslední jsem vytvořil z mosazné trubky 10/12mm vodící trubku na nabiják. Původní trubku jsem od lišty odříznul a zespod lišty navrtal a přišrouboval dvěma šrouby M3. V trubce jsem pro to vyříznul závity M3.

Všechny díly z mosazi jsem opracovával ručně pilníkama, smirkovýma papírama a leštil Silichromem filcovým kotoučkem mikrovrtačkou. Na všechny úpravy jsem spotřeboval cca 150ml mořidla, 150ml tungového oleje, 17cm mosazné pásoviny 5x40mm, a 29cm mosazné pásoviny 3x20mm. Tedy celkové náklady činí asi 170,-Kč.

V tomto novém provedení po všech úpravách nejen že Deerhunter vypadá daleko lépe, spoušť funguje daleko lépe a příjemněji, ale zbraň je celkově lépe vyvážená- před úpravou byla velmi lehká pažba a ve spojení s těžkou hlavní byla velmi těžká na předek. Díky mosazi- hlavně 5mm silné botce je teď pažba těžší a zbraň lépe vyvážená.


Texty a úprava: František Javůrek ©