Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

American long rifle/ Pennsylvania rifle- aneb jak to tedy je

Autor : Franta "Sagitarius"Všichni určitě známe krásnou v současnosti prodávanou repliku Pennsylvania rifle, a další celopažbené repliky vyráběné především u nás známými firmami Ardesa a Davide Pedersoli pod různými jinými názvy, jako například Scout, Frontier, Alamo, Cub Dixie... Skutečnost je (tedy byla) poněkud jiná, a tyto (některé) používané názvy nemají v historii oporu. Ja to tedy bylo?

Pokud bychom uznali název dlouhé celopažbené rifle Pennsylvania za správný, museli bychom tento název použít pro všechny dlouhé celopažbené rifle, neboť stát Pennsylvania je kolébkou tohoto stylu, a i když se v menším měřítku tento styl později dělal i v jiných státech, je historicky doloženo, že puškaři, kteří se jej drželi, se vyučili u legendárních puškařů v Pennsylvanii. Tento styl lze rozdělit jen podle malých detailů, z nichž nejvýraznějším je tvar pažby- i když je velmi podobný, mírně se lišil mezi různými puškaři v různých oblastech Pennsylvanie. Existuje spousta historických pramenů, které ale nejsou úplně kompletní, a také spousta nálezů originálních výtvorů tehdejších puškařů, které však v naprosté většině nejsou signovány, takže díky prolínání tvarů a zdobení nelze jednoznačně určit autor zbraně. Z různých historických pramenů jsem se pokusil seskládat střípky této mozajky.

Pennsylvania rifle

Na této pušce můžeme díky rozsáhlé imigraci celkově nalézt znaky několika evropských stylů, a to hlavně styly anglické, švýcarské a německé, které se různě začleňovaly do zbraní vyráběných v různých oblastech Pennsylvanie. Zbrojní průmysl zde vzkvétal jako nikde jinde díky přistěhovalcům, mezi nimiž se nacházeli i schopní puškaři.

Nejstarší nálezy, které se nám dochovaly, pochází z Christian's Spring, malé osady poblíž Nazaretu, PA na Minsi Trail. Zde žil Andreas Albrecht, vyučený puškař, emigrant z Německa, který v roce 1762 založil zbrojařskou dílnu v Christian's Spring. V roce 1771 se přestěhoval do oblasti Lititz a pokračoval v kariéře jako výrobce zbraní. John Christian Oerter, který se narodil v roce 1747 a byl Albrechtovým učněm od roku 1759, převzal funkci mistra dílně v Christian's Spring, poté, co Albrecht odešel. Mnohé z nejznámějších puškařů Northampton/ Lehigh County se vyučili u Albrechta. Dalším významným puškařem z této oblůasti byl Jacob Dickert (styl Lancaster původem Švýcarsko), který sice žil v jiném okrese, ale dle všech znaků měl také styky s Albrechtem.

Styl všech těchto puškařů vzniknuvší v Christian's Spring a okolí, je obecně považován za přechod od velkého kalibru s těžkou kratší hlavní německého stylu loveckých pušek "Jaeger", na dlouhý a štíhlý styl menší ráže- Pennsylvania rifle "zlatého věku" (1776-1825). Tento styl, i když pochází prakticky z jedné dílny, má v různých krajích Pennsylvanie drobné odlišnosti, podle kterých se současné nálezy přiřazují (většinou konkrétnímu kraji, zcela výjimečně je lze díky prolínání stylů přiřadit konkrétnímu puškaři). Jaké jsou tedy základní tvarové charakteristiky?

Northampton/Lehigh County (Allentown a Bethlehem) cca 1770-1810


Horní i spodní strana pažby do oblouku, patchbox zpočátku posuvný dřevěný, později dvoudílný z mosazi, většinou na rozdíl od jiných stylů vyklenutý. Kolem patchboxu někdy ornamenty z mosazného drátkování, později čtyřdílný mosazný patchbox s bohatými rytinami. Na pažbě plastické řezby vystupující nad povrch.Puškaři:
 • Herman & John Rupp (Macungie)
 • Johannes Moll (Allentown)
 • Peter Neihard (North Whitehall)
 • Jacob Kuntz

Všichni jmenovaní s nějvětší pravděpodobností studovali u Albrechta v Christians Spring.

Bucks County (Quakertown) cca 1775-1800


Spodní strana pažby velmi mírně do oblouku, horní strana z větší části rovná. Patchboxy jsou mosazné, většinou jednoduché (jen výjimečně bohatě zdobené), často otevírané směrem dolů (toto se vyskytuje pouze u stylu Bucks County).Puškaři:
 • Andrew Verner (Richland Twp.)
 • George Weiker (Quakertown)
 • John Shuler (Milford Twp.)
Berks County (Reading) cca 1760-1790)


Masivní pažba s horní stranou zakřivenou do tvaru orlího zobáku (někdy méně výrazného), spodní strana od lučíku po botku úplně rovná. Patchboxy se vyskytují převážně čtyřdílné, pouze u tohoto stylu se používá pant u otevíratelného víka s jedním dílem uprostřed pantu. U ostatních stylů má pant na víku patchboxu většinou dva až tři dílky. Víka patchbox. jsou i přes to velmi stabilní.Puškaři:
 • Wolfgang Haga nebo Hachen (Reading)
 • John Schreit (Reading, Cumru Twp.)
 • Mauger
 • John Phillip Beck (Lebanon)


Lebanon County (Lancaster) cca 1770-1800


Tento styl rozšířili emigranti z údolí Rýna v Německu, kteří se zde usazovali už od roku 1711 a dle dochovaných záznamů zde vyráběli zbraně už od roku 1719. Za vzkvétající obchod osadníci vděčili i velkému množství indiánských osad na západ podél řeky Susquehanna, se kterými často obchodovali.Styl je odlišitelný převážně díky naprosto rovným liniím na horní i spodní straně pažby, ale přes to v určitých obdobích výroby se objevují znaky svědčící o vazbách na dílny v Christians Spring. Patchboxy jsou zpravidle dvou, až čtyřdílné, zdobené rytinami, někdy i posuvný dřevěný, v pažbě řezby stočené do tvaru "C", plastické- vystupoující nad povrch.

Velké množství těchto pušek bylo vyrobeno pro vojenské účely, a mnoho jich sehrálo významnou roli v americké občanské válce.

Puškaři:

 • Jacob Dickert (Lancaster)
 • Isaac Haines (Lampeter Twp.)
 • J. Ferrée (Paradise)
 • John Newcomer (Hempfield Twp.)


Northern Berks County (Womelsdorf) cca 1770-1820


Tento styl byl vyráběn v letech 1779-1837, a je v něm znát podobnost s Reading a Lancaster stylem, mívá velmi mírně obloukové křivky na pažbě blížící se k Reading stylu. Patchbox je většinou čtyřdílný, jemně rytý. V pažbě jsou vždy přítomné decentní rytiny s tématem révy a květin. Zajímavostí je, že Figthorn své pušky signoval "AF", což je ale zaměnitelné s jiným známým puškařem, a to s Anthony Frickerem. I když Figthorn údajně vytvořl pušky signované plným jmínem, dodnes se žádná nenašla.Puškaři:
 • John Bonewitz (Heidelberg 1779-1809)
 • Leonard Reedy (1800 – 1837)
 • Andrew Figthorn (1779-1821)
Z tohoto stylu vznikla pro potřeby anglo-americké války (1812-1815) legendární Kentucky rifle, kterou využívali střelci "jízdní pěchoty". Tito dosáhli nad Angličany jednoznačného vítězství u New Orleansu na počátku roku 1815. Kentucká rifle vznikla zkrácením Pennsylvánky a zjednodušením zdobení (často bez zdobení). Tvůrci Kentucké rifle byli bratři Christian a Nicholas Hawkenové z Hagerstownu v Marylandu. (Jejich synové Jakob a Samuel se později stali známými legendární puškou Great Plains rifle, později Hawken rifle, ale o tom později.)

York County (cca 1780 - 1820)


V tomto stylu se výrazně objevuje vliv Lancaster styluPuškaři:
 • George Shroyer (Hannover) cca 1784-1785.
 • J. Leher
 • Peter Goodling (Shrewsbury Twp.)

Jak je vidět, jednotlivé styly se ve velké míře podobají, a pokud vyhledáme na internetu díla jednodtlivých mistrů puškařů, zjistíme, že i v jednotlivých stylech jsou mezi konkrétními puškaři rozdíly, které na první pohled zapadají spíše do jiného stylu. Je to způsobeno ve velké míře tím, že puškaři se často od sebe vzájemně učili, mnohdy měnili vlastní styl- třeba i z nedostatku některého z materiálů, zalíbení v jiném stylu atd.

Už jen z toho je vidět, že název "American long rifle", či "Pennsylvania rifle" je logický pro všechny tyto pušky, neboť jednotlivé styly už nelze jednoznačně a bez omylu od sebe vzájemně odlišit.

Texty a úprava: František Javůrek ©