Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Jednoduchý pětipásmový vertikál na KV

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Jelikož jsem zatoužil po vícepásmovém KV vertikálu na portejbly, začal jsem uvažovat o GP Λ1/4, protože jde o jednoduchou anténu, kterou lze rozšířit velmi jednoduše o další paralelní zářiče, které jsou v patě spojené. Tyto vertikály vynikají jednoduchostí, a lze takto rozšířit jakýkoliv jednopásmový Λ1/4 vertikál. V podstatě jde o čtvrtvlnný vertikál Λ1/4 postavený na zemi přes patní izolátor, a vybavený třemi až čtyřmi drátovými radiálami taženými po povrchu země, který je doplněn dalšími třemi drátovými zářiči taženými svisle podél hlavního zářiče. Toto řešení jsem vyzkoušel i na 2m a 70cm pásmech s velmi dobrými výsledky.


Výroba se sestává z výroby hlavního "nosného" zářiče Λ1/4 na nejnižší pásmo (v našem případě na 7MHz), například z hliníkových trubek, který je přes izolátor umístěn na kruhové kovové destičce o průměru cca 15cm. Od této destičky jsou po zemi vedeny tři, nebo čtyři radiály z izolovaného lanka (licny) průřezu 1,5 (2,5)mm2, opět délky Λ1/4 pro 7MHz pásmo. Nad touto deskou jsou ve vzdálenosti 15 cm od zářiče instalovány čtyři (do čtverce) úchyty pro další čtyři zářiče, tentokrát drátové. Tyto jsou v patě galvanicky spojené se středním zářičem. Od těchto úchytů vedeme souose s nosným zářičem, tedy podél něj svisle nahoru, tyto čtyři zářiče tvořené měděným izolovaným lankem průřezu 1,5 (2,5)mm2.


Tyto další zářiče jsou také délky Λ1/4, každý na další vyšší pásma. V našem případě je jeden pro pásmo 20m, druhý pro pásmo 17m, třetí pro pásmo 15 a poslední na 10m. Podle délky nejdelšího zářiče umístíme na nosný trubkový zářič izolovaný úchyt opět se čtyřmi dírami po obvodu ve vzdálenosti 10cm od středového zářiče. Z těchto děr povedeme buď provázek, nebo například modelářskou gumu, na které zavěsíme drátové zářiče tak, aby byly vypnuté a neprověšovaly se. Ty pak díky tomu budou vypnuté podél středového zářiče po celé délce ve vzdálenosti 15cm od něho.


Všechny zářiče ponecháme oproti výpočtům raději delší, a po sestavení antény každý zářič doladíme upravením délky, každý zvlášť pro jeho kmitočet. Nejdříve doladíme nejdelší trubkový zářič, a potom ostatní drátové zářiče. Ladění každého z nich neovlivňuje naladění ostatních, což je velmi dobré. Celá konstrukce je vidět na přiložených obrázcích. Napájení je řešeno stejně jako u jakéhokoliv GP, tedy živý vodič napaječe na zářiče, stínění na destičku s radiálama.





Moje konstrukce


Ke konstrukci této antény jsem použil vojenský teleskopický zářič délky 10m (konstrukce podobná jako u mechanického Magirusu). Tento zářič má v patě závit, který jsem využil k připevnění dělané patys konektorem a křížem pro připevnění dalších 4 drátových zářičů a radiál.


Patní kříž (viz fotografie) je zhotoven z novodurové trubky průměru 70mm, do níž jsou zastrčeny čtyři kulatiny 6mm, které jsou uvnitř spájené, a na jejichž konci jsou vyřezány závity M6. Tyto kulatiny jsou tak dlouhé, aby drátové zářiče s očkama na konci přišroubované na konec tyček byly ve vzdálenosti 15cm od teleskopického nosného zářiče. Pod tyčkama je v trubce uchycen UHF konektor, jehož živý pin je připojen na tyto čtyři tyčky (úchyty drátových zářičů) a závit středového zářiče, kostra konektoru je připojena na destičku dole, na kterou se přidělávají radiály. V této podobě jsem do trubky nalil namíchaný Epoxy CHS1200 do výšky asi 1,5cm nad tyčky. Po vytvrzení epoxydu jsem na něj postavil doprostřed válcovou matici, která bylůa našroubována na závitu na spodku teleskopického zářiče, připájel k ní drát od živého středu konektoru a opět zalil Epoxydem až po vršek matice. Takto vznikla kompaktní pata vertikálu, do níž se našroubuje teleskopický zářič, na tyčky se přišroubují křídlovými maticemi M6 čtyři drátové zářiče vedoucí souběžně s teleskopem. Na hliníkovou destičku dole se přišroubují čtyři drátové radiály.


Radiály jsou na nejdelší pásmo, tedy 10m dlouhé, a vzhledem k tomu, že leží na zemi, a jsou tak součástí zemní roviny, není nutné měnit jejich délku podle použitého pásma. Na obou stranách jsou opatřené pájecími oky na průměr 6mm. Na jedné straně jsou připevněné k desce na patě zářiče, a na druhé straně stanovými kolíky připevněné takto vodivě do země. Zářiče jsou na horním konci zavěšné na kříži z izolantu. Na tento kříž a na závěsy kotvících lanek jsem použil jako vhodný materiál v domácích potřebách zakoupené prkénko na krájení masa, které je z materiálu podobného silonu (viz fotografie).

Drátové zářiče jsem zhotovil (jak je vidět na fotografiích) čtyři, a to :

  • 5m drát na 20m pásmo
  • 3,94m drát pro pásmo 17m
  • 3,36m drát pro 15m pásmo
  • 2,46m drát pro 10m pásmo
takže takto vznikla pětipásmová anténa GP 1/4 pro pět pásem.


 



Testování proběhlo v Horním Jelení o víkendu 21-22.4.2007 a funguje jak jsem očekával. Vertikál byl otestován i Ivanem OK1MOW z radioklubu Holice - OK1KHL. Nějaké foto jsou ZDE.





Texty a úprava: František Javůrek ©